Hľadala originálnu kabelku a rozhodla sa ju vyrobiť zo starej knihy! Takto postupovala…

Každý knihomoľ bude mať pri tomto nápade zmiešané pocity. Mať kabelku zo skutočnej knihy? Originálny doplnok, po ktorom srdce najprv zapiští, ale vzápätí si uvedomí, že kvôli tomu bude potrebné nejakú knihu porezať a spraviť nečitateľnou. No aj s týmto si môžete ľahko poradiť – stačí zájsť do najbližšieho antikvariátu a kúpiť si už neaktuálny slovník, ktorý pravdepodobne nikomu chýbať nebude.

Budete potrebovať:

 • starú knihu takej veľkosti a hrúbky, akú kabelku si prajete (odporúčame knihy so širším chrbtom),
 • látku podľa vlastného vkusu,
 • ceruzu,
 • pravítko,
 • nožnice,
 • disperzné lepidlo,
 • štetec,
 • nôž na rezanie kartónov a papiera,
 • podložku na rezanie,
 • voskovaný papier,
 • sekundové lepidlo,
 • magnetické zapínanie na kabelky,
 • ihlu a niť.

Návod ako postupovať

 1. Látku rozprestrite tak, aby ste na jej opačnú stranu mohli kresliť. Knihu otvorte a priložte k látke. Obkreslite ju a potom vystrihnite tak, aby bola na každej strane dlhšia a širšia aspoň o tri centimetre ako obkreslený obal knihy.
 2. Pomocou štetca naneste na prednú stranu obalu knihy disperzné lepidlo. Nevynechajte žiadne miesto a ešte kým je vlhké, priložte naňho látku. Vyhlaďte ju. Podobne prilepte látku na chrbát knihy a potom na zadnú stranu obalu. Napokon vlepte dovnútra knihy presahujúce okraje látky.
 3. Vystrihnite dva obdĺžniky látky o niečo menšie ako predná strana obalu knihy a prilepte ich na predný a zadný obal knihy z vnútornej strany. Nemusí to vyzerať dokonale, keďže na túto látku neskôr prilepíte jednotlivé strany.
 4. Vyrežte vnútro knihy. Najskôr si narysujte okraje knihy – od dolného, horného, pravého i ľavého okraja narysujte priamku vo vzdialenosti 2,5 cm. Vznikne vám tak obdĺžnik, ktorý je z každej strany o 2,5 cm užší ako strana knihy. Ten budete postupne vyrezávať. Napočítajte desať strán knihy, podložte pod nich podložku na rezanie a pomocou noža na rezanie kartónov (alebo pomocou skalpela) vyrežte stred strany. Takto postupujte až do konca knihy, vždy po desiatich stranách. Nemusíte zakaždým rysovať, použite vždy poslednú vyrezanú stranu ako maketu pre ďalšie rezanie.
 5. Nájdite stred knihy a vložte doňho voskovaný papier. Voskovaný papier vložte aj medzi obal knihy a prvú stranu a obal knihy a zadnú stranu.
 6. Pomocou štetca naneste na vonkajšie hrany knihy disperzné lepidlo. Po zaschnutí naneste ešte dve vrstvy. Potom postup trikrát opakujte z vnútornej strany strán. Nemusíte k sebe lepiť individuálne každú stranu, stačí, ak zlepíte vonkajšie a vnútorné strany. Voskovaný papier zabezpečí, aby sa kniha dala v strede otvárať.
 7. Keď lepidlo úplne zaschlo, otvorte knihu a nájdite stred okraja, do ktorého vyrežete okrúhly otvor vo veľkosti vášho magnetického zapínania. Postup opakujte na opačnej strane a potom prilepte obe polovice zapínania pomocou sekundového lepidla.
 8. Z látky vystrihnite šesťuholník ako vidíte na obrázku, preložte ho napoly a prežehlite. Potom ho ešte raz preložte napoly a prežehlite. Pomocou ihly a nite k sebe prišite užší koniec tejto látky. Boky zošívať nemusíte. Postup opakujte dvakrát, aby ste mali dva kusy látky.
 9. 9. Tak ako vidíte na obrázku prilepte látku medzi predný obal knihy a zlepené stránky knihy na oboch stranách, potom knihu obráťte na zadnú stranu a postup zopakujte so zadným obalom knihy. Vďaka týmto látkam vám pri otvorení kabelky nič nevypadne.
 10. 10. Knihu zavrite a na 24 hodín zaťažte inými knihami, aby lepidlo poriadne uschlo. Potom je kabelka zo starej knihy pripravená na nosenie!

Kabelka zo starej knihy

Zdroj / Kabelka zo starej knihy: thesurznickcommonroom

ZDIEĽAJ NA: