Tento muž má 91 rokov a takmer bez pomoci stavia vlastnú katedrálu už vyše 50 rokov z odpadového stavebného materiálu

Bývalý mních Justo Gallego Martinez stavia svoju katedrálu v Mejorada del Campo v Španielsku od roku 1961. Do svojho diela sa pustil hoci nemal žiadne skúsenosti s architektúrou a nikdy predtým nepostavil ani malý múrik. Napriek tomu má dnes jeho osobný projekt výšku viac ako 40 metrov a ľuďom pripomína, že viera všetko prekoná.

Farmár Martinez bol vždy veľmi nábožný, preto sa jedného dňa pridal k mníšskemu rádu. Po ôsmich rokoch bol však donútený odísť, pretože trpel tuberkulózou. Počas svojej choroby Martinez, ktorého mnohí volajú Don Justo) prisľúbil Panne Márii, ku ktorej sa modlil, že ak prežije, postaví jej kaplnku. Svoj sľub dodržal a keď vyzdravel, pustil sa do práce. Neprestal ani po päťdesiatich rokoch, hoci bol obklopený skeptickými ľuďmi. Tento mních skonštruoval sériu veľkých siení, kryptu, zaujímavé schodiská a vitráže v oknách. Jeho katedrála je komplexnou stavbou rozprestierajúcou sa na 2 200 metroch štvorcových.

Bez stavebného povolenia a bez akýchkoľvek stavebných plánov vyrástla stavba, ktorá sa stala turistickou atrakciou. Preto žiadne úrady netrápi, že vznikla v podstate „na čierno“. Pre Dona Justa je táto katedrála doslova osudová. Hovorí, že ak by mal žiť svoj život ešte raz odznova, opäť by ju postavil, ibaže ešte väčšiu.

Film o mníchovi a katedrále

Podporiť katedrálu môžete na tejto stránke: cathedraljusto.com

Zdroj / Justo Gallego Martinez stavia katedrálu z odpadového materiálu: demilked

Zuzana Klučárová

ZDIEĽAJ NA: