Hoci prišiel o zrak, začal maľovať úžasné obrazy!

Život je mnohokrát jednoducho nevyspytateľný. Zvykne nám občas klásť do cesty prekážky a je už na nás, ako sa s tým vysporiadame. Rezignácia je, zdá sa, najjednoduchšia cesta, no dá sa zaujať k veci aj iný postoj. Podobne ako John Bramblitt. John je epileptik, a v dôsledku tohto závažného ochorenia v roku 2001 oslepol. Strata zraku by mnohých ľudí položila na kolená, a množstvo činností, pri ktorých je potrebný zrak, by považovali za stratené. Paradoxne, v Johnovi práve slepota prebudila umelecké cítenie.

Jeho oči vedia rozlíšiť len svetlo a tmu, ináč je úplne nevidomý. Aj napriek tomu maľuje. Pomocou špeciálnych, textúrovaných farieb sa vie orientovať na plátne a dokáže tak vytvárať úžasné maľby. Vo svojom štúdiu má všetky pomôcky označené Brailleovým písmom, vie teda čo kedy použiť. Pri svojej maliarskej tvorbe teda nahradil jeden zmysel, zrak, druhým – hmatom – a urobil ho dominantným. Povedali by ste pri pohľade na jeho dielo, že je to práca nevidiaceho človeka? Nám sa jeho práca neskutočne páči a občas nám až rozum ostáva stáť, ako si John poradil s niečím, čo mnohí ľudia vnímajú ako obrovský hendikep. Klobúk dole.

Aj napriek slepote začal maľovať

John Bramblitt malby 1 John Bramblitt malby 2 John Bramblitt malby 5 John Bramblitt malby 3 John Bramblitt malby 6 John Bramblitt malby 7 John Bramblitt Hoci prišiel o zrak, začal maľovať 8 John Bramblitt Hoci prišiel o zrak, začal maľovať 9 John Bramblitt malby 10 John Bramblitt malby 4 John Bramblitt Hoci prišiel o zrak, začal maľovať 11 John Bramblitt Hoci prišiel o zrak, začal maľovať 12Viac info / Hoci prišiel o zrak, začal maľovať: bramblitt.myshopify.com | Facebook | Twitter [boredpanda]

~ Šimon Briatka

ZDIEĽAJ NA: