Jesenné práce v záhrade a v okolí domu

Príroda je tým najkrajším prostredím, ktoré človeka môže obklopovať. V každom zo štyroch ročných období ponúka krásne zmyslové zážitky, regeneruje telo i dušu počas celého roka.

Mať v záhrade zdravé stromy, rastliny a trávnik je cieľom každého záhradkára. Ak sa záhradke pravidelne venujete a doprajete jej všetko to, čo potrebuje, nemusíte sa obávať, že nebude prosperovať. Máte doma deti, ktoré by vám pri prácach v záhrade rady pomáhali? Dospelí trávia veľa času činnosťami, z ktorých sú deti vylúčené, no do upratovania domácnosti, okolia domu a do záhradkárskych prác ich zapojiť môžete. Stačí zvoliť vhodnú zábavnú formu a správnu motiváciu. Pokiaľ vy vykonávate všetky tieto práce s nadšením, je veľká šanca, že vás v tom budú nasledovať aj vaši potomkovia.

Záhradkárske a remeselné práce

Deti rady experimentujú a chcú vyskúšať všetko to, čo robia ich rodičia. Malé deti sa učia najmä napodobňovaním dospelých. Keď zberáte v záhrade úrodu, zalievate záhony, kosíte trávnik, trháte burinu, hrabete lístie či staviate betónový plot, pri všetkých týchto prácach vám vaše deti môžu pomáhať. Samozrejme s prihliadnutím na ich vek a schopnosti najmä vtedy, ak pri práci používate aj lešenie. Pri dodržaní všetkých bezpečnostných opatrení však môžete do záhradkárskych a remeselných prác v okolí rodinného domu zapojiť aj najmladších členov vašej rodiny. Deti vám môžu pomáhať nielen pri zbieraní popadaných konárov a s kyprením pôdy, ale aj pri mnohých iných prácach.

Oblečenie do sychravého počasia

V jesennom období dbajte na to, aby ste vy a vaše ratolesti pri záhradkárskych a remeselných exteriérových prácach boli vhodne oblečení. V sychravom počasí nepodceňte termoprádlo. Keď sa vyberiete nakupovať spodnú bielizeň, či zvolíte termoprádlo pánske, dámske, alebo detské, majte na pamäti jeho kvalitu a výhrevnosť. Vrchné oblečenie voľte nepremokavé, neopomeňte ani pokrývku hlavy a najvhodnejšou obuvou do záhrady sú v jesennom období zateplené gumáky.

Pestovanie kvetov a byliniek

Staršie deti sa v záhrade môžu starať o vlastné záhony a môžu sa samé rozhodnúť, čo v nich chcú pestovať. Posilnia si tým nielen svoje vedomosti a manuálne zručnosti, ale aj cieľavedomosť, trpezlivosť a lásku k prírode. Pokiaľ nemáte záhradu, rovnako dobre môžete s deťmi záhradníčiť aj na balkóne. Pre menšie balkóny sú vhodné exteriérové kvetináče, hranty a rôzne druhy vertikálnych záhonov. Na väčšie balkóny sú vhodné aj vyvýšené záhony, v ktorých sa rastliny obrábajú veľmi jednoducho. Na balkóne môžete spolu so svojimi deťmi sadiť nielen okrasné kvety, ale aj bylinky a zelené vňate, ktoré môžete potom využiť pri varení.

zdroj: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov