Jednoduché spôsoby, ako vyčistiť záhradné jazierko

Aj keď sa leto ešte neskončilo, zeleň listov na niektorých stromoch sa už začína pomaly strácať, lístie opadáva a vonku panuje počasie s väčšími výkyvmi teplôt. To znamená, že sa blíži zmena, na ktorú je dobré pripraviť všetko na vašej krásnej záhrade. Záhradné jazierko však môže mnohým majiteľom, ktorým robilo radosť prvú sezónu, spôsobovať viaceré komplikácie. Starostlivosť o vodnú plochu a porasty v nej sa javí ako náročná úloha.

Ak sa ale pustíte do čítania nášho článku, môžete si mnohé veci zjednodušiť. Okrem veľkých nádrží na dažďovú vodu sa vám predsa zíde aj množstvo dobrých rád.

Práce na príprave dekoratívneho jazierka na jeseň sú pre začiatočníkov často desivé. Tento postup však nie je taký zložitý. Hlavnou vecou je zohľadniť typ vodného útvaru a kompetentne sa starať o jeho obyvateľov, najmä o rastliny a ryby.

Začiatok prípravy rybníka pred začiatkom chladnejšieho počasia

Predtým, ako začne lístie opadávať úplne a vietor vám ho doveje až pred dvere domu, zakryte jazierko sieťou, aby listy nespadli aj do vody. Ak sa tak nestane, listy sa čoskoro ponoria na dno a začnú tam len zbytočne hniť a meniť pH vody. Výsledkom bude, nedokonalý vzhľad jazierka a jeho znečistenie.

Na lístie v jazierku môžete použiť sieť alebo špeciálny vysávač. Na odstránenie vláknitých rias aplikujte do vodnej plochy zasa špeciálny prípravok.

Čistenie jazierka

Všetko, čo sa usadzuje na dne (bahno, smeti, krmivo pre ryby), sa rozkladá a vytvára patogénne plyny, ktoré môžu otráviť obyvateľov nádrže. Spodok je vhodný na čistenie hrabľami. Ak používate vodné filtre a čerpadlá, pozor na klesanie teploty vody.

Oživiť vodnú plochu, z ktorej ste práve odstránili všetok neporiadok, vám pomôžu štartovacie baktérie do jazierka. Vďaka nim bude voda neskôr čistá ako zrkadlo, a to bez nutnosti vášho ďalšieho zásahu.

Čo robiť s vodnými rastlinami?

Ďalším dôležitým bodom je príprava a prezimovanie vodných rastlín. Niektoré vodné porasty sa režú pri koreňoch a iné nerezistentné rastliny sa z jazierka úplne vyberajú a ukladajú do miestnosti s minimálnym množstvom svetla, trvalo vlhkou pôdou a teplotou vzduchu asi 5 ° C.

V žiadnom prípade nesekajte trstinu: jej duté stonky budú slúžiť ako odtoky oxidu uhličitého a vodiče kyslíka pre zimujúce rastliny a ryby.

Ak si dáte na príprave a údržbe tejto vodnej plochy záležať včas, určite prežije chladné obdobie bez ujmy a bude vám na jar pripravená poskytnúť tie najlepšie podmienky pre vytvorenie novej okrasy vašej záhrady.

Zdroj obrázku: shutterstock

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov