Jednoduché a praktické tipy, ako obnoviť lesk vašich obľúbených šperkov

Šperky sú základným atribútom nášho vzhľadu. Tradícia zdobenia, ktorá vznikla už v staroveku, nám umožňuje zdôrazniť našu krásu a pomôcť vyniknúť jednotlivým kúskom odevu. Prstene, náušnice, retiazky, náramky – existuje veľké množstvo odrôd šperkov, ako aj materiál, z ktorého sú vyrobené. A ak chceme, aby nás naše obľúbené šperky aj naďalej tešili, musíme sa o ne pravidelne starať.

Ako?

Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu zachovať krásu a predĺžiť životnosť vašich šperkov bez veľkej námahy.

Postačí vám mydlo a jemná kefka

Pokiaľ ste si vo svojom obľúbenom zlatníctve vybrali krásny šperk a chcete, aby vám jeho lesk robil radosť aj niekoľko rokov po kúpe, mali by ste myslieť na jeho údržbu. Čo presne to znamená?

Pri akejkoľvek práci v domácnosti, či už ide o umývanie alebo čistenie, je potrebné radšej šperky zložiť. Najviac náchylné sú na poškodenie vždy prstene, pretože s rukami vykonávame množstvo rôznych činností.

Najzraniteľnejšie miesta sú hlavne pod kameňmi. Hromadia sa tam nečistoty, kvôli ktorým produkt veľmi rýchlo stráca svoj lesk. A pritom sa môžete tohto problému zbaviť jednoduchým spôsobom.

Stačí použiť mydlovú vodu, prípadne prostriedok na umývanie riadu zmiešaný s jedlou sódou a jemnou kefkou potom šperk v postihnutej oblasti vyčistiť. Uvidíte, že aj vďaka tejto jednoduchej údržbe budú vaše klenoty dokonalou ozdobou tela.

Nájdite im vhodné miesto

Napriek tomu, že vám zdobia telo a sú vhodným doplnkom k modernej blúzke, nie je vhodné šperky nosiť neustále na tele. Jeho teplota, stav pokožky, vlhkosť prostredia, kontakt s vodou, kozmetikou alebo dezinfekčnými prostriedkami môžu šperky veľmi rýchlo znehodnotiť, napriek tomu, že sú z odolného a vzácneho kovu.

Preto, ak šperky aktuálne nepotrebujete, nechajte ich radšej v šperkovnici, alebo si dávajte pozor na to, s čím aktuálne pracujete. Veľmi škodlivé môže byť aj slnečné žiarenie alebo slaná voda v mori, s ktorou možno toto leto do kontaktu vaše telo už prídete.

Nie vždy je teda nutné hľadať drahé a náročné riešenia, skôr myslieť na prevenciu a ochranu vecí, ktoré sú vzácne a robia nám radosť, pretože sa nám pri pohľade na ne vynára v mysli nejedna príjemná spomienka. Tak na to myslite a vaše šperky budú krásne aj bez profesionálneho leštenia u zlatníka.

Zdroj obrázka: Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov