Jedna lepšia ako druhá: 6 výhod montovaného drevodomu

Rozhodnutie postaviť si vlastný dom je veľký krok, preto je dôležité, aby ste si vybrali riešenie, ktoré najlepšie vyhovuje vám, vašim potrebám a očakávaniam. Mali by ste si ale uvedomiť, že dom dnes už dávno nie je len budovou, kde trávime čas s rodinou a priateľmi, ale stáva sa centrom technológií v koncepte trvalo udržateľného rozvoja. Montované drevodomy vám náročné hľadanie takejto kombinácie uľahčia.

A výhody, ktorými tieto moderné stavby disponujú, vás o tom určite presvedčia.

Základom je drevená konštrukcia

Hoci v strednej Európe stále prevládajú domy z plných pálených tehál, v severnej Európe, kde je chladnejšie podnebie, je väčšina domov postavená z dreva. A dôvod je jasný. Dizajn moderných montovaných drevodomov ponúka vysoký tepelný komfort pri extrémne nízkej spotrebe energie, dobre izolované drevené steny umožňujú udržať teplo vznikajúce v dome.

Drevená konštrukcia spojená v jeden celok odolá vetru, zaťaženiu snehom a prudkým otrasom. Okrem toho je drevo vďaka svojej nízkej vlastnej hmotnosti mimoriadne užitočné na stavbu v oblastiach, kde je znížená nosnosť pôdy v dôsledku jeho nižšej hmotnosti.

Tenké steny a ľahšia konštrukcia

Nezanedbateľnou výhodou montovaného domu je, že tepelná izolácia je už zabudovaná v nosnej drevenej konštrukcii medzi stĺpiky. Montovaná drevostavba sa teda vyznačuje oveľa lepším tepelným odporom v porovnaní s domom z masívnej tehly. Zjednodušene to znamená, že na porovnateľnú hodnotu konštrukcie v masívnom dome je potrebné pridať viac fasádnej izolácie, čo zase znamená hrubšiu konštrukciu steny a menší obytný priestor.

Najmä nízka hrúbka steny a ľahšia konštrukcia sú dôležité výhody montovaného drevodomu v porovnaní s plným murovaným domom. Masívne steny klasickej konštrukcie zabezpečujú akumuláciu tepla, čo vedie v lete k pomalšiemu prehrievaniu vonkajších stien.

Drevené montované domy majú nižšiu tepelnú kapacitu vďaka štíhlejším stenám, čo znamená, že sa v zime rýchlejšie vykúria a v lete rýchlejšie a ľahšie vychladnú. Nielen výrobcovia, ale aj odborníci preto odhadujú, že dobre postavené montované drevostavby majú až o 50 % nižšie náklady na vykurovanie ako priemerný dom z masívnej tehly.

Komplexné riešenie tepelnej izolácie

Na budovy sa treba pozerať ako na celok a samotné zateplenie fasády nezávisí od kvality konečného produktu. Montovaný drevodom svojimi systémovými riešeniami pokrýva celý plášť budovy – aj dokončovacie prvky, kde treba brať ohľad na kvalitu montáže a správne premyslenie detailov.

Kvalitné detaily sú predsa najlepším predpokladom kvalitnej stavby. Pri drevenom montovanom dome môže byť vzhľadom na osobitosti dizajnu venovaná oveľa väčšia pozornosť každému detailu a môže sa tiež vopred otestovať vo výrobe.

Rýchly proces výstavby

Základným konštrukčným prvkom v montovaných domoch je drevo a podstatou montovaných drevodomov je montáž z prefabrikovaných prvkov. Ide teda o pripravenú stavbu, kde profesionáli spájajú prvky a väčšie zostavy v stavebnej oblasti do celku, výsledkom čoho je čistá stavba, ktorej dizajn aj pohodlie si potom ešte môžete zlepšiť aj modernou pergolou.

Rýchla výstavba dreveného montovaného domu umožňuje postaviť stavbu vo veľmi krátkom čase a je teda odolná voči poveternostným vplyvom. Doba výstavby montovaného drevodomu závisí od typu stavby, zložitosti stavby a použitých materiálov. Približná doba výstavby sa pohybuje od 3 do 6 mesiacov v závislosti od fázy výstavby. Samotná montáž na mieste (v závislosti od podmienok) cca 2 dni.

Vysoká seizmická a požiarna bezpečnosť

Na prvý pohľad sa zdá, že montované domy sú menej kvalitné kvôli ľahšej konštrukcii a ťažko odolávajú extrémnym poveternostným vplyvom, s ktorými sa stretávame stále častejšie. Nie je to však tak.

Keď hovoríme o energeticky efektívnych domoch a domoch s vysokou úrovňou seizmickej bezpečnosti, vhodnejšia alternatíva k drevostavbe neexistuje. Drevo ako prevládajúci stavebný materiál veľmi dobre znáša tlakové a ťahové sily a odoláva aj ohybovému namáhaniu spôsobenému zemetraseniami. Hmotnosť montovaného drevodomu môže byť až štyrikrát nižšia ako pri plnom tehlovom dome.

Čo sa týka požiarnej bezpečnosti, drevo je ako prírodný materiál prirodzene horľavé, no v prípade požiaru znesie väčšiu záťaž ako betón alebo oceľ. Drevo pri horení vytvára na svojom povrchu samoochrannú vrstvu, ktorá chráni vnútorné nosné jadro domu. Rám domu tak nestráca svoje nosné vlastnosti a má dlhšiu životnosť. Zároveň sa požiarna odolnosť odhaduje až na 60 minút vďaka použitiu špeciálneho obkladu stien sadrovláknitými doskami.

Zdravá klíma

Na záver to najdôležitejšie – je naše zdravie. Základným konštrukčným prvkom pri stavbe montovaného domu je drevo – najväčší dar prírody. Budovy sú preto vyrobené z prírodných materiálov a sú veľmi vzdušné. Zároveň je stavba montovaného domu prakticky „na suchu“ , pričom vlhkosť je v plnom tehlovom dome vďaka spôsobu výstavby stále prítomná. A hoci vlhkosť je voľným okom neviditeľná, naše telo ju dokáže vnímať.

V montovanom drevodome na ňu môžete zabudnúť. Užijete si viac zdravých záporných iónov, lepšiu klímu a budete viac spojení s prírodou. No nie je to skvelé, čo všetko dokáže drevodom?

Zdroj obrázka: Dariusz Jarzabek/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov