Jedlé mištičky na šaláty aj dezerty, po ktorých zostane maximálne pár odrobiniek

Nikto nemá rád umývanie riadu po večierku, ktorého sa zúčastnilo väčšie množstvo ľudí. Kopec tanierikov a mištičiek sa zdá byť nekonečná. Plastový riad na jedno použitie síce umývať nemusíme, ale nie je ani veľmi estetické, ani priateľské životnému prostrediu.
Existuje ale riešenie, ktoré je nápadité, oku lahodiace a úplne ekologické. Sú to jedlé mištičky, po ktorých zostane maximálne pár odrobiniek.
Takéto mištičky možno vytvoriť z rôznych jedlých materiálov: z kapustných listov, z veľkých klobúkov húb, zo syra, z palaciniek, z tortill aj z čokolády. Záleží na tom, čím ich chceme naplniť.

1. Syrové mištičky na šalát

Na tieto mištičky je najlepšie použiť čo najtvrdší syr, aby dobre držali tvar. Výborné sú z parmezánu alebo syra pecorino, ale môžeme použiť aj iný tvrdý syr, a ak máme čas a chuť experimentovať, môžeme vyskúšať rôzne druhy aj ich zmesi.
Syr nastrúhame alebo rozdrvíme v kuchynskom mixéry a necháme rozpustiť buď na tanieriku vyloženom papierom na pečenie v mikrovlnej rúre, alebo na nepriľnavej panvici. Akonáhle sa rozpustí, syrovú placku okamžite umiestníme na misku otočenú dnom nahor a necháme ju stuhnúť tak, aby kopírovala jej tvar. Mištičky potom budú vyzerať krásne aj výborne chutiť.

jedle misticky na salaty aj dezerty 1 jedle misticky na salaty aj dezerty 2

2. Mištičky z kapustných listov

Tieto mištičky sú naozaj veľmi jednoduché na prípravu. Kapustné listy, ktoré dobre držia tvar, umyjeme a naplníme dobrotami podľa chuti.

jedle misticky na salaty aj dezerty 3

3. Mištičky z húb

Nazbierali ste huby s veľkými klobúkmi? Odrežeme stonky a lyžičkou vydlabeme vnútro klobúka (nie moc, aby sa nerozpadli). Klobúky zľahka potrieme olejom, osmahneme ich alebo ugrilujeme. Potom ich naplníme šalátom. Zvyšky z húb môžeme použiť do iného pokrmu.

jedle misticky na salaty aj dezerty 4

4. Mištičky z palaciniek

Mištičky z palaciniek sa najlepšie hodia na zmrzlinu či ovocné dezerty. Palacinky musia byť veľmi tenké, aby sa dali vytvarovať do mištičky a držali tvar. Tvarujeme ich najlepšie na obrátenej forme na muffiny.

jedle misticky na salaty aj dezerty 5 jedle misticky na salaty aj dezerty 6 jedle misticky na salaty aj dezerty 7

5. Mištičky z tortilly

Na mištičky z malých pšeničných tortill tiež použijeme otočenú formu na muffiny. Tortilly ľahko postriekame vodou, navŕšime na seba na tanierik a dáme zmäknúť na 1 minútu do mikrovlnky. Potom ich vložíme do medzier otočenej formy na muffiny zľahka potreté olejom, pečieme ich asi 8 až 10 minút pri 180 až 200°C. Vo vychladnutých mištičkách môžeme podávať guacamole, salsu alebo iný obľúbený mexický pokrm.

jedle misticky na salaty aj dezerty 8 jedle misticky na salaty aj dezerty 9

6. Mištičky z čokolády

Na dezerty sú úžasné mištičky z čokolády. Len by sme ich nemali podávať v horúčavách, pretože by sa roztiekli. Pripravíme ich pomocou nafúknutých balónikov, návod nájdete TU aj TU.

jedle misticky na salaty aj dezerty 10Čokoládové misky, rýchlo a jednoducho | DIY návod ako postupovať

7. Jedlé mištičky z ovocia

Väčšie hrušky alebo jablká môžeme vydlabať a naplniť šalátom.

jedle misticky na salaty aj dezerty 11

Zdroje obrázkov / Jedlé mištičky: The Yummy Life, Veggi Fare, Ate by Ate, Dr Sara Solomon, Scribbler, Veggie Converter, What the Dog Ate, À la Graham

ZDIEĽAJ NA: