Je už krištáľ out? Tipy, ako použiť moderné krištáľové lustre v interiéri

Lustre sú aristokraciou medzi svietidlami, tie krištáľové majú status večných panovníkov. Už stáročia poskytujú dizajnérom najväčší priestor na kreativitu a platí to stále. Práve preto zostávajú neohrozene a neoponovane pri žezle aj v modernej dobe.

Strieborný osemramenný luster The Givenchy Royal Hanover, ktorý navrhol architekt William Kent a 13. septembra 1736 dodal klenotník Balthasar Friedrich Behrens, vydražili v júli 2011 na aukcii Christie’s za 5 753 250 libier!

V súčasnosti už aj ako zapustený spot

Voľba honosného svietidla do obývačky je záležitosť na roky, dajte si na tomto zásadnom štýlotvornom prvku primerane záležať. Určite však nezabúdajte na to, že svetlá výška panelákových bytov sa začína na hodnote 250 cm a len sporadicky presahuje 270 cm… Ak sa vám napriek architektonickým limitom cnie za krištáľom, vedeli ste, že existuje aj vo forme zapustených spotov? Skúste prijať takúto revolučnú výzvu!

O dominante osvetlenia príbytku niet pochýb: sú ňou závesné svietidlá. Nuž a krištáľové lustre ako centrálne svietidlá podporované doplnkovými zónovými a náladovými zdrojmi v rámci toho blahosklonne visia, ba doslova žiaria nad všetkými konjunkturalistickými pechoreniami.

Ešte aj v zdanlivo nekorešpondujúcom industriálne či minimalisticky ladenom prostredí sa krištáľové lustre môžu presadiť ako únosný výstredný kontrapunkt. Jednoducho: nikdy sa nestanú prežitkom. Rámcujú aj puncujú priestor, dodávajú mu nádych elegancie a luxusu. Pochopiteľne, pri zachovaní hlavnej funkcie spoločnej všetkým svietidlám. Navyše, vďaka hre denného svetla so sklíčkami vynikajú dokonca aj vtedy, keď sú práve zhasnuté.

Moderné technológie im pomáhajú zotrvať na tróne

Podpornú úlohu pri zotrvávaní krištáľových lustrov na tróne v dobe nekompromisného akcentu na ekonomickú i ekologickú prevádzku majú nové technológie. Prenikli aj do tohto segmentu. Krištáľové LED lustre sú pôsobivé a zároveň pragmatické. V súčasnosti je k dispozícii množstvo diódových zdrojov, ktoré svojím vzhľadom i parametrami svetla viac ako uspokojivo imitujú klasické žiarovky. Na rovnaký výkon pritom spotrebujú približne len desatinu energie a majú extrémne väčšiu životnosť!

Krištáľové lustre si dodnes sotva dokážeme predstaviť bez imitácie historických sviečok. Nahor smerujúce odhalené zdroje posadené do cylindrov majú aj praktický efekt: svetlo sa odrazom o strop rovnomernejšie rozdeľuje po priestore. Pod nadčasovou klasikou v segmente lustrov ďalej rozumieme prísnu symetriu ramien, barokovú hojnosť a dôraz na detail.

Slovenský rekordér visí v Žiline

Na Slovensku pokračujú v tradičnej remeselnej sklárskej činnosti zameranej na výrobu krištáľových svietidiel v Medzilaborciach. Používajú pri tom lustrové prvky Swarowski Elements. Základy prevádzky položili majstri z českého Jablonca už pred pol storočím.

Najväčší krištáľový luster u nás visí vo foyer jedného zo žilinských hotelov. Certifikovaný rekordér má v priemere 2 metre, k tomu na výšku 180 centimetrov a váži 413 kg. Skladá sa z 9 000 kúskov brúseného nerastu, svieti na ňom 100 žiaroviek a jeho montáž na tri stropné ukotvenia zabrala tri dni! Konštrukciu vyrobili v Taliansku a sklíčka v Česku.

Vskutku úctyhodné parametre, ale: to taký luster vo Veľkej mešite sultána Kábúsa v Ománe má priemer 8 m a hmotnosť 8,5 tony. Skladá sa zo 60 000 krištáľových prvkov a 1 122 halogénových žiaroviek zoradených do 36 okruhov. Napriek gigantickým parametrom nepôsobí v mešite s výškou 90 m neproporčne.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov