Jarná starostlivosť o trávnik. Na čo nezabudnúť?

Záhradkári každý rok túžobne očakávajú koniec zimy a na jar sa nesmierne tešia. A aj keď so sebou jar prináša množstvo práce, je to aj nádherné obdobie, kedy všetko kvitne a prebúdza sa k životu. Rovnako je to aj s trávnikom. A aby sa krásne zelenal po celú sezónu, na jar sa oň treba dobre postarať.

Čo treba urobiť na jar?

Starostlivosť o trávnik je, samozrejme, celoročná. Ale na jar vás čaká prvé kosenie, podsievanie, či prevzdušňovanie trávnika. Čo by ste teda mali urobiť?

1. Pripravte kosačku na novú sezónu

Celú zimu ležala odložená v kôlni alebo garáži a teraz ju budete opäť potrebovať použiť. Nestačí ju len vytiahnuť a naštartovať. Najmä pri benzínovej kosačke toho musíte urobiť omnoho viac. V prvom rade kosačku skontrolujte. Pozrite sa, či nie je potrebné vymeniť niektoré súčiastky ako napríklad sviečku. Samozrejme, vymeňte aj prevádzkové kvapaliny. Benzín ste iste vypustili už pred zimou, po poslednom kosení. Teraz je potrebné naliať nový benzín, ale aj olej. Skontrolujte ostrosť nožov a v prípade, že je kosačka v záruke, nie je na škodu nechať ju pred sezónou skontrolovať aj u predajcu, resp. v servise.

2. Kedy začať kosiť?

Aby ste trávniku neuškodili, s kosením počkajte. Určite vydržte dovtedy, kým pôda nerozmrzne a teplota nebude stabilizovaná nad nulou. Prvé kosenie by nemalo byť veľmi drastické. To znamená, že trávu neskracujte úplne, ale nechajte ju dlhú aspoň 3 centimetre.

3. Čistota trávnika

Samozrejme, ešte pred kosením vyzbierajte z trávnika všetky nečistoty, ktoré sa tu počas zimy nahromadili. Či už sú to nafúkané a opadané listy, zvyšky z minuloročného kosenia, odumreté časti rastlín alebo aj „zatúlané“ papieriky, kamene a kúsky dreva. Väčšie vyzbierajte manuálne, menšie vyhrabte.

4. Prevzdušnenie trávnika

Po čistení prichádza na rad prevzdušnenie alebo tzv. prerezanie trávnika. Použite kovové prevzdušňovacie hrable alebo vertikutátor. Po prevzdušnení sa vytvoria nové korene trávy a tráva bude rásť hustejšie. Opäť však pracujte až po mrazoch!

5. Podsievanie trávy

Máte na trávniku holé miesta? Alebo tráva rastie riedko? Vysejte nové semená trávy a pôdu utlačte, aby semená neodfúkol vietor. Potom polejte. Trávu vysievajte až pri vyšších teplotách, minimálne 80C.

Keď máte tieto práce za sebou, môžete sa tešiť na celú záhradkársku sezónu, ktorú vám bude spríjemňovať pohľad na váš dokonalý trávnik.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov