Jar v záhrade. Prečo nezabudnúť na ochranné rukavice?

Tiež ste sa nevedeli dočkať, kedy sa príroda okolo nás oblečie do zeleného a všetko nádherne rozkvitne? Záhradkári telom a dušou sa však netešia z jari len pohľadom, ale aj činmi! Len čo prvé lúče slnka zohrejú pôdu, púšťajú sa do úprav záhradky a okolia domu. Na to ale treba tú správnu výbavu.

Hurá do záhrady

Tí praví nadšenci jari zväčša neopustia exteriér, kým nezájde slnko. Nechávajú sa strhávať krásami okolia, vôňou jari a spevom vtákov, čo po dlhých a tmavých zimných dňoch pôsobí ako balzam na dušu. Keď pri vás preletí prvý motýľ alebo včielka, viete, že jar je tu. A s ňou aj povinnosti, ktoré neminú žiadneho záhradkára. Treba dať do poriadku trávnik, okrasné i ovocné stromy, kríky, dosadiť nové okrasné rastliny alebo letničky, no i zbaviť trávnik a záhony buriny či si vypestovať vlastnú zeleninu. Všetky tieto činnosti vníma záhradkár pozitívne, pretože sa na jar tešil predošlé tri mesiace, no aby si ich naozaj užil, mal by mať k dispozícii tú správnu výbavu.

Preto pri nástupe jari skontrolujte, či máte v poriadku všetko záhradné náradie, či máte dostatok hnojiva, oporných palíc, funkčnú kosačku, ale napríklad aj vhodné pracovné oblečenie alebo taký detail, ako sú ochranné rukavice. Či sa na svojom pozemku tešíte len z úžitkovej, alebo okrasnej záhradky, rukavice sa vám zídu pri všetkých prácach, pri ktorých sa vaše ruky stretávajú s ostrými predmetmi, chemikáliami či nečistotami.

Citlivé ruky zachránia ochranné rukavice

Čo urobí každý záhradkár na jar ako prvé? Len čo uvidí v ponuke obchodov prvé jarné kvety, väčšinou si ich vysadí do kvetináča alebo do záhona. Iní zasa majú plné ruky práce s pestovaním vlastných sadeníc. Sejú, presádzajú, hnoja, otužujú – skrátka robia všetko preto, aby sa v lete mohli tešiť z bohatej úrody. Ruky záhradkára preto spoznáte takmer okamžite – sú drsnejšie a často nesú stopy hliny či zelene. Hoci každý sa bráni, že mu rýpanie sa v zemi neprekáža, využívaním ochranných materiálov by nič zo svojej radosti nestratil.

Uvedomme si, že záhradnícke substráty či rôzne druhy tekutých alebo tuhých hnojív obsahujú chemické látky, ktoré nerobia dobre našej pokožke. Takisto treba pri záhradných prácach počítať s tým, že niektoré druhy rastlín sú toxické alebo spôsobujú neželané kožné reakcie. Pri sadení, mulčovaní či strihaní rastlín sa takisto môžete popichať na suchých častiach rastlín alebo nečakane natrafiť na štípajúci hmyz. Rukavice do záhrady teda treba nosiť, nech robíte hocičo. Aj keď pracujete so záhradným náradím, ochranné rukavice sa postarajú o to, aby ste neprišli k neželaným otlakom.

Kvalita je dôležitá

Vďaka vhodným ochranným prostriedkom si celú záhradnú sezónu užijete, ako sa patrí. Samozrejme, aj pri ich výbere sa zamerajte na kvalitu. Vieme, že nie je sekera ako sekera, rovnako tak nie každé ochranné rukavice vydržia celú sezónu. Vyberte si dĺžku, hrúbku a materiál, aký vám najviac vyhovuje pri konkrétnej činnosti. Niekedy potrebujeme dobre ohybné prsty, inokedy zasa pevné a odolné rukavice, ktoré sa len tak neprepichnú alebo nezmáčajú. V ochranných rukaviciach budete robiť s hnojivami, postrekmi, konármi, burinou i drobnými semenami, preto si vyberte viac druhov, pre každý druh činnosti. Nech vďaka správnym záhradným pomôckam zakvitne nielen vaša záhradka, ale aj úsmev na vašej tvári.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov