Inšpiratívne nápady na regály! Ako usporiadať police na stene?

Regály na knihy – zdanlivo obyčajný nábytok, ktorý však dokáže veľa. Hoci zvyčajne zostávajú nepovšimnuté, správne premyslené usporiadanie políc na stene sa môže stať ozdobou vášho interiéru. Môžu sa však stať aj… lapačmi prachu, vďaka čomu miestnosť pôsobí zanedbane. V tomto článku sa dozviete všetko o policiach!

Základné princípy policových regálov – niekoľko technických úvah

Pred postavením regálovej zostavy je dôležité zvážiť prípustnú hmotnosť predmetov, ktoré na ňu možno umiestniť. Ani tá najpevnejšia knižnica nevydrží zaťaženie tuctom zväzkov, ktoré sú na ňu umiestnené bez obmedzenia.

Ďalším hľadiskom je prítomnosť malých detí v domácnosti. Malí prieskumníci môžu police a regály považovať za domácu lezeckú stenu, kvôli čomu by mali rodičia tento nábytok pevne pripevniť ku stene. Dôležité je vybrať správny typ hmoždiniek a vrtákov a vopred skontrolovať, či nie sú skryté elektrické káble.

Ako rozmiestniť knižnice v rôznych miestnostiach?

Pri komponovaní knižníc do interiérov potrebujete mať dobrú predstavu o ich umiestnení. Ak ich plánujete postaviť do obývacej izby, kde budete hrdo vystavovať nielen knihy, ale aj spomienkové predmety, ozdoby, fotorámiky alebo iné osobné veci, mali by do miestnosti harmonicky zapadať. Tu sú naše inšpirácie pre knižnice do rôznych miestností:

  • Obývacia izba – kombináciou knižníc s komodou dokážete vytvoriť autentickú a ucelenú kompozíciu, či dokonca praktický kútik na čítanie.
  • Spálňa – kto povedal, že v tejto miestnosti nemôže stáť knižnica? Vďaka nej môžete rýchlo siahnuť po svojom obľúbenom románe.
  • Detská a tínedžerská izba – rovnako ako v spálni sa v nej budú nachádzať všetky knihy a spomienkové predmety vášho dieťaťa. Môže slúžiť aj ako polica na hračky. Pre tínedžerov sa dobre hodia kovové regály v industriálnom štýle.
  • Kancelária – v žiadnej domácej kancelárii by nemali chýbať priestranné regály na dokumenty. Uistite sa, že sú dostatočne hlboké, aby sa do nich zmestili zakladače.

Ak hľadáte ideálny nábytok do vášho interiéru, odporúčame vám pozrieť si regály na knihy z agatanabytok.sk. Nájdete tam regály, ktoré sa hodia do každého štýlu interiéru – od škandinávskeho a idylického až po moderný a štýl glamorous.

Čo umiestniť na knižné regály?

Čo umiestniť na regály? Aby bol obyčajný kus nábytku zaujímavý, oplatí sa ho zaplniť zaujímavými predmetmi. Najdôležitejšie však je, aby počet a druh predmetov nebol úplne náhodný. Nedávajte na ne len tak všetko, čo máte po ruke – takto totiž vytvoríte neporiadok. Tu sú naše triky, vďaka ktorým bude usporiadanie políc vyzerať premyslene a organizovane:

  • pohrajte sa s rôznymi výškami – neumiestňujte dva predmety rovnakej výšky vedľa seba, aby ste sa vyhli plochému a neatraktívnemu efektu;
  • zoskupujte predmety v nepárnom počte – umiestnenie predmetov v skupinách po troch (alebo piatich, siedmich atď.) vytvára vizuálne napätie a udržuje pohľad v pohybe;
  • utvorte popredie a pozadie – pohyb dokážete dosiahnúť aj umiestnením niektorých predmetov do popredia a iných do pozadia. Takéto vrstvy opticky tvoria trojrozmernosť;
  • hrajte sa s farbou a textúrou – vyberte si hlavnú a vedľajšiu farbu – vyhnite sa umiestneniu mnohých rôznofarebných predmetov. Zabránite tak tomu, aby vaša polica pôsobila preplnene. Výnimkou môžu byť obaly na knihy, ktoré vždy vyzerajú skvele. Ak dávate prednosť jednofarebnému usporiadaniu police, postavte vedľa seba predmety s rôznymi vzormi.
ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov