Návod na indiánsky stan teepee pre deti, ktorý nemusíte šiť

Aj vy ste v detstve túžili zažiť úžasné dobrodružstvo? Spať pod holým nebom, cestovať, stretnúť Indiánov… Detské sny sa nemenia a vy môžete priblížiť svojim najmenším tie ich – pomocou stanu, ktorý im postavíte priamo v ich izbičke. Znie to možno zložito, ale radi vás presvedčíme, že to nie je také náročné a výsledok rozhodne stojí za to. Po dokončení ho doplňte o svetielka – stane sa tak obľúbeným miestom, kam sa dieťa schová, keď chce byť samé, môže sa tam hrať, čítať si knihy, ale i oddýchnuť si po dobrom obede.

Na teepee pre deti budete potrebovať:

 • štyri 180 centimetrové drevené palice,
 • 3 metre sisalového lana,
 • plátno veľkosti 180×240 centimetrov,
 • 3 skrutky,
 • 3 matice,
 • vŕtačku,
 • zapaľovač,
 • nožnice.

Návod ako postupovať

 1. Pomocou zapaľovača roztavte koniec lana, aby sa nestrapkalo.
 2. Vyvŕtajte dieru do drevenej palice, 12 centimetrov od jej okraja.
 3. Prestrčte lano cez vzniknutú dieru a zaviažte uzol tesne pri palici.
 4. Priložte k sebe všetky palice a skúšajte postaviť stan. Keď nájdete polohu, v ktorej je najstabilnejší, vyvŕtajte dieru na druhej palici vo výške diery na prvej palici.
 5. Cez druhú palicu prevlečte lano a niekoľkokrát ho omotajte okolo oboch palíc.
 6. Pridajte tretiu palicu – opäť najskôr testujte stabilitu, potom vyvŕtajte dieru, prevlečte lano a omotajte ho okolo všetkých troch palíc.
 7. Postup opakujte aj so štvrtou palicou a napokon lano omotajte popod i ponad palice.
 8. Látku si rozprestrite a nájdite jej stred. Ten položte na zadnú stranu stanu a pripevnite ho prvou skrutkou v mieste, kde sa spájajú palice.
 9. Plátno obmotajte okolo stanu (akoby ste dreveným paliciam obliekali plášť), nechajte ho voľne padať na zem, potom ho pripevnite o dve predné palice pomocou skrutiek tak, ako ste to urobili s prvou skrutkou. Na podlahe vám ostane pomerne veľké množstvo plátna, môžete ho buď odstrihnúť, alebo zrolovať, ako to vidíte na obrázku. Za hodinku máte úkryt pre vaše deti hotový.

Autorka nápadu a foto – Teepee pre deti – Júlia z blogu julieblanner

zk

ZDIEĽAJ NA: