Idete na dovolenku? Ktoré spotrebiče odpojiť, aby ste sa vyhli vysokým účtom a škodám na majetku?

Čas dovoleniek sa s postupným oteplením blíži. Už krátke opustenie vášho domu však predstavuje pre vás značné riziko. Zabudnuté odpojenie spotrebičov z elektrickej siete môže predstavovať ohrozenie vašej domácnosti i rodinného rozpočtu.

Ktoré elektrické spotrebiče by ste mali odpojiť, keď opustíte svoj domov na viac ako týždeň, aby ste pri vrátení nezistili poškodenie a ušetrili si na prípadné nové písacie potreby?

Pohotovostné zariadenia vám prinesú úsporu 7,5 eura

Vo všeobecnosti je vhodné nechať z bezpečnej elektrickej zásuvky všetky spotrebiče odpojené,  aby sa predišlo spotrebe, ktorá existuje, aj keď sú „iba“ v pohotovostnom režime. Kuchynské spotrebiče, ako je rúra alebo mikrovlnná rúra, aj elektronické zariadenia majú zvyčajne hodiny, indikátory a pamäte, ktoré naďalej využívajú energiu, aj keď ich nepoužívame. Vo všeobecnosti to predstavuje približne 10 % elektriny, ktorú spotrebujú vo vašej domácnosti.

Pri priemernej spotrebe 4 500 kWh za rok to predstavuje úsporu 7,5 eura mesačne, ktorú dosiahnete jednoduchým odpojením všetkých spotrebičov zo siete.

Malé spotrebiče

Závisí od toho, ako dlho budete tráviť čas mimo domu. Vo všeobecnosti je ale dobré odpojiť všetko, pretože skrat nie je jediný problém. Úplné odpojenie aj malých spotrebičov zo siete vám prinesie nemalé úspory. Kávovary, hriankovače alebo kuchynské roboty, ktoré sú spravidla stále pripojené, je lepšie odpojiť.

Taktiež je vhodné kvôli zamedzeniu spotreby elektriny vytiahnuť zo zásuviek nabíjačky, router, alebo inú dôležitú kancelársku techniku.

Nezabudnite na vodu a plyn

Ak necháte vodu pred odchodom vypnutú, vyhnete sa problémom s netesnosťou či zle uzavretými kohútikmi. Kvapky, ktoré dokážu minúť veľa litrov vody, sa očividne odrazia aj na vašom účte. Z rovnako bezpečnostných dôvodov a úspor preto nezabudnite na plyn.

Pred odchodom je vhodné sa uistiť, že práčka, sušička a umývačka riadu sú prázdne, aby vás pri návrate neprivítal nepríjemný zápach alebo úplné odstavenie spotrebiča z prevádzky.

Zdroj obrázka: Veja/Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov