Hračky pre psov a mačky – vyrobte si ich sami!

Hra je kľúčovou súčasťou života každého živého organizmu, nezáleží na tom, či ide o človeka, psa, mačku alebo hlodavca – všetci sa potrebujú zabávať! Nudiace sa zvieratá často zhoršujú svoje správanie. Pes alebo mačka ponechaný sami na seba, bez hravosti vo svojom okolí, si nájdu aktivitu, ktorá nemusí vyhovovať nám, majiteľom. Poškriabaná a pohrýzená pohovka, vyhrabaná zemina v kvetoch a útoky na ľudské nohy sú len niektoré z prvých príznakov nudy u zvierat. Ďalšie sú vážnejšie – frustrácia a agresia. Hra s vaším domácim miláčikom môže byť skvelou zábavou, len sa na ňu musíte poriadne pripraviť a na záver odmeniť svojho miláčika napríklad vhodnou maškrtkou. Každý zoo obchod ponuka hračky, a to vo všetkých veľkostiach a tvaroch. Avšak môžete si taktiež skúsiť v priebehu chvíľky vyrobiť novú hračku pre svojho psa alebo mačku doma! Poďte sa s nami pozrieť ako na to!

DIY hračka pre psa krok za krokom

Váš pes potrebuje fyzickú aj duševnú aktivitu, pričom tá fyzická musí prevládať. V závislosti od plemena psa možno zaviesť aj stopovacie hry – vo vnútri alebo vonku. Na rozdiel od mačiek, väčšina psov miluje, keď sa hrajú znova a znova. Preto je často potrebné naučiť psa hrať sa vyváženým spôsobom – s občastným odpočinkom. Na tento účel budú užitočné granule pre psy, ktoré dajú zvieraťu signál, že sa blíži koniec hry. Čuchové hry majú tiež upokojujúci účinok.

Preťahovanie lanom s vašim psíkom

Pre psa je hra na preťahovanie lanom jednou z najlepších. Posilňuje väzbu so strážcom a umožňuje vybiť prebytočnú energiu. Lano pre psa by malo byť silné, ale zároveň šetrné k jeho ústnej dutine, aby si pes pri hryzení a ťahaní neublížil. Čo potrebujete na výrobu takéhoto lana? Najskôr zozbierame kúsky materiálu a pevný rám, napr. z jutového špagátu, viackrát omotanej bavlny alebo krúteného trička. Kusy materiálu, ktoré sa pripevnia k základni preťahovadla, môže byť aj rozstrihané použité tričko alebo deka, ktorú ponúka zoo obchod. Tieto kusy prišijeme k rámu a na konci urobíme slučku, ktorá bude držať celý vynález pohromade. A máme to! Nezabudnite si nachystať chutné krmivo pre psy ako odmenu za skvelú spoločnú hru.

Čuchová podložka

Tu budete taktiež potrebovať kúsky materiálu. Na podložku na čuchanie sa najlepšie hodia tie vystrihnuté z deky. Podložka rohože môže byť vyrobená z kúskov rohožky. Na výrobu si vyberte takú, ktorá nemá zvláštny zápach – ten by mohol vášmu psovi prekážať pri čuchaní a dokonca ho odradiť od hry.

Deku treba rozdeliť na rovnaké časti. Každú z nich treba prevliecť cez otvor v rohožke a potom z nej urobiť slučku. Každý otvor by mal byť takto vytvorený jeden po druhom, pričom by nemali zostať žiadne prázdne miesta. Hustota navlečenia kúskov deky sa dá použiť na reguláciu náročnosti podložky – čím sú kúsky tenšie a menšie, tým ľahšie sa pes hrá a tým rýchlejšie nájde všetky pamlsky alebo granule ukryté v podložke.

Takúto podložku možno prať v práčke, čím sa zachová čistota a hygiena. Nevýhodou domácej podložky pre psov je určite časová náročnosť – jej výroba môže trvať aj niekoľko hodín. Ak nemáte toľko času, zoo obchod ponúka pomerne veľa modelov, ktoré vyhovujú veku a schopnostiam aj vášho domáceho maznáčika.

Ako vyrobiť hračku pre mačky?

Mačky sú majstri hry! Existuje taktiež pomôcka na skrotenie mačiek zo začiatku spoznávania sa s ňou. Najmä prúty na dlhé vzdialenosti umožňujú mačke vybudovať si dôveru k osobe na druhej strane hračky.

Mačky sa najčastejšie rozhodnú naháňať za rybárskym prútom. Keď sú doma samé, s radosťou sa pustia do chytania hračkárskych myší roztrúsených po izbe. Pre unudené a náročné mačky sú ideálne interaktívne hračky.

Hračka pre mačky

Mačky chcú inštinktívne uloviť svoje jedlo. Z tohto dôvodu by sa mala dodržiavať určitá postupnosť lovu – denný program mačky by mal mať určitú postupnosť. Štandardná lovecká postupnosť vyzerá takto: spánok – starostlivosť – hra – jedlo – starostlivosť – spánok. Keď sa opatrovateľ nemôže hrať s mačkou táto hračka s jedlom bude určite perfektne fungovať!

Potrebný materiál je: podložka, kartónové rolky toaletného papiera alebo kartónové rolky kuchynských utierok, krmivo pre mačky. A to je všetko! Podložka by mala byť pomerne ťažká, aby ju mačka pri vyťahovaní pamlskov alebo krmiva nepohybovala. Môže byť vyrobená z hrubého kartónu alebo plastu. Kartónové rolky by k nemu mali byť pripevnené vo vertikálnej alebo horizontálnej polohe. Takto si môžete pre svoju mačku vytvoriť vlastné ihrisko. Do valčeka potom môžte nasypať pamlsky alebo krmivo pre mačky a môžete sa tešiť, ako vaša malá šelma loví. Spočiatku jej možno budete musieť ukázať, ako má hra vyzerať, ale uisťujeme vás, že rýchlo sama pochopí, o čo ide.

Nezabudnite sa uistiť, že pochúťky aj krmivo pre mačky sú kvalitné a vhodne vybrané pre váš typ mačky, zoo obchod ponúka široký sortiment.

Plastová fľaša ako valček

Ďalšou veľmi jednoduchou hračkou, ktorú si môžete vyrobiť sami, je valcová fľaša na pamlsky. Do plastovej fľaše vydlabte malé otvory (približne vo veľkosti pamlskov, ktoré ste do nej vložili) a hrany zaistite. Je veľmi dôležité, aby otvory neboli ostré! Poriadne sa uistite, že sa vaša mačka nezraní, keď tam vloží labku, a dávajte pozor, plast môže byť ostrý! Potom do plastovej fľaše pridajte krmivo pre mačky a začnite ju otáčať, kým z nej nevypadne prvá pamlska. To by malo vašu mačku povzbudiť, aby sa naďalej snažila nájsť si pamlsok sama.

Podložka na čuchanie pre mačky

Mačky tiež milujú čuchové hry! Je to skvelý spôsob, ako ich unaviť a uspokojiť ich potrebu stále niečo hľadať. Pri odchode z domu, napríklad do práce, nechajte mačke podložku na čuchanie.

Zoo obchod ponúka veľké množstvo hračiek, ale pes aj mačka radi ocenia originálne hračky. Stojí za to venovať trochu času a dopriať svojmu miláčikovi ručne vyrobenú hračku. Môže to byť skvelá aktivita na trávenie času s deťmi alebo spôsob, ako sa zbaviť stresu. Keď používame hračky, ktoré sme si sami vyrobili, zábava je stokrát lepšia!

Zdroj obrázkov: pixabay.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov