Hormóny: Internet nášho organizmu

V mnohých situáciách ste si určite povedali, že vaše telo reaguje neadekvátnym spôsobom. Za to všetko môžu práve hormóny, bez ktorých by však telo nemohlo fungovať. V priebehu veku a s pribúdajúcimi rokmi sa výskyt niektorých zmenšuje alebo celkom stráca a tým pádom sa meníme aj my.

Testosterón u mužov

U mužov je najčastejšie spomínaným hormónom testosterón, ktorý má za následok zdravý vývoj pohlavných orgánov. S pribúdajúcim vekom a androgénmi sa u muža tvorí pravidelný charakter ochlpenia, preto si nejeden z nich musí postupom času zvyknúť na každodenné holenie.

Estrogén u žien

U žien je významným a podobným hormónom estrogén, ktorý sa v minimálnej miere nachádza aj v tele muža. U žien, okrem pohlavného vývoja, zabezpečuje väčšiu odolnosť proti vírusovým ochoreniam, čo bolo predmetom aj vedeckého výskumu.

Viacero hormónov spôsobuje zmenu nálad, precítenie a vnímanie okolitého sveta. Žena si rada dopraje značkovú kozmetiku, muž rád experimentuje a holduje vzrušeniu.

Adrenalín u oboch

Správnu hladinu adrenalínu si muži doprajú pri športovom podujatí. Je to hormón, pripravujúci telo muža na extrémny výkon, ktorý na zápase Ajax Amsterdam určite zažije. Samozrejme, že to nie je čisto záležitosť mužov. Správnu hladinu adrenalínu môže mať aj žena, keď ju nahnevá nepríjemná kolegyňa. Adrenalín zrýchľuje srdcovú činnosť, zlepšuje prekrvenie svalov a zväčšuje ventiláciu pľúc. Takýto stav môže mať za následok aj nepriaznivé následky pre celkový organizmus a doviesť ho k zlyhaniu srdca.

Aby sa takýmto situáciám predišlo, v tele sa nachádza aj hormón kortizol, ktorý by ho pred takýmto poškodením mal ochrániť.

Hormóny majú svoje dôležité funkcie, prenášajú medzi sebou všetky potrebné informácie a vytvárajú tak v tele akúsi sieť, podobnú dnešnému internetu. Ako si kto upraví svoje webové stránky v tele, závisí od jeho životného štýlu.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov