Návod, ako si vyrobiť homemade citrusové mydlo v tvare limetky, pomaranča alebo citróna

Pripomínajú citrusy svojim tvarom aj vôňou, a hoci vyzerajú ako na zjedenie, asi by ste si na nich nepochutnali. Ide o mydielka, ktoré sú roztomilým doplnkom každej kúpeľne, no môžete ich využiť aj ako darčeky – najmä ak chcete obdarovať veľa ľudí naraz, mydielok si môžete vyrobiť väčšie množstvo. Pustime sa do toho.

Na výrobu budete potrebovať:

 • priesvitnú mydlovú hmotu (jej množstvo závisí od množstva mydiel, ktoré chcete urobiť),
 • bielu mydlovú hmotu,
 • žlté, zelené a oranžové farbivo,
 • esenciálne oleje s vôňou citrónu, pomaranča a limetky,
 • nôž,
 • špáradlo,
 • menšiu a väčšiu okrúhlu formu na mydlo,
 • čistý lieh v rozprašovači.

Návod ako postupovať

 1. Bielu mydlovú hmotu roztopíme vo vodnom kúpeli, pridáme do nej kvapku farbiva a 5 – 7 kvapiek esenciálneho oleja. Dôkladne ju pomaly premiešame a nalejeme do menšej formy na mydlo. Postriekame ju čistým alkoholom, aby zmizli bublinky na povrchu.
 2. Po zaschnutí farebné mydielko vylúpneme z formy a nakrájame ako tortu – čím viac kúskov nakrájame, tým realistickejšie bude citrusové mydlo vyzerať. Môžeme zaobliť všetky rohy jednotlivých kúskov, čo ešte zvýši realistický dojem. Každý kúsok poškrabeme po stranách pomocou špáradla – vďaka tomu biela mydlová hmota k týmto kúskom lepšie priľne.
 3. Jednotlivé trojuholníky rozložíme do väčšej formy na mydlo a poukladáme ich tak, ako je rozložená dužina v citrusoch. Potom ich postriekame čistým alkoholom a do medzier vlejeme bielu mydlovú hmotu. Opäť postriekame čistým alkoholom, aby sa netvorili bublinky.
 4. Ak tvorí po zatvrdnutí biela hmota príliš hrubý okraj, zrežeme ju vykrajovačkou na koláčiky. Okraje mydla prestriekame čistým alkoholom a poškriabeme špáradlom. Napokon vložíme hotový produkt, do najväčšej formy na mydlo a na okraj nalejeme žltú vrstvu, reprezentujúcu šupku.
 5. Po stvrdnutí je mydlo hotové, ale môžeme ho porezať na tenké plátky. Zmenou farbiva a esenciálneho oleja si takto vytvoríte akékoľvek citrusové mydlo – či už pomarančové, alebo limetkové.

Homemade citrusové mydlo

Zdroj / Homemade citrusové mydlo: youtube

ZDIEĽAJ NA: