Hľadáte výnimočný darček? Vyberte umelecké dielo

Narodeniny, významné výročie, Vianoce — to všetko sú príležitosti, kedy chce každý z nás obdarovať svojich blízkych niečím výnimočným. Ak práve premýšľate, čím ich potešiť, môžete darovať umelecké dielo. Prečo práve umenie a ako vybrať ten správny kúsok?

Hodnotný darček, ktorý prehovorí za vás

Umelecké dielo je darček, ktorým dáte obdarovanému najavo, že si ho vážite. Vybrať môžete ručne maľovaný obraz na plátne, signovaný grafický list aj sochu. Pre každého obdivovateľa umenia sa takýto dar stane výnimočným a bude sa z neho tešiť ešte dlho po rozbalení. Zaiste zaujme aj svojou originalitou.

Jedinečné dielo priamo od umelca

Obraz, socha alebo iné umelecké dielo v sebe skrývajú viac ako len to, čo vidno na prvý pohľad. Sú vyjadrením osobitého cítenia umelca, ktorý do nich vložil svoje vnímanie sveta, pocitov alebo zážitkov. Sú preto plné emócií, ktoré sa unikátnym vyjadrením umelca dostávajú na plátno alebo do inej podoby. To všetko dodáva daru jedinečnú hodnotu aj po rokoch.

Zdroj: Pexels

Ulahodí duši a dotvorí interiér

Umenie má schopnosť osloviť, obohatiť, potešiť aj nadchnúť. To všetko sa môže skrývať v jedinom obraze. Vhodným výberom sa môžete doslova dotknúť srdca obdarovaného a priniesť mu kúsok, na ktorý sa bude vždy rád pozerať. Pomôže mu rozvíjať nové myšlienky, inšpirovať sa aj priniesť potešenie vo chvíľach smútku. Umeleckým dielom môžete navyše prispieť rozvíjaniu jeho estetického cítenia a vnímania krásy.

Ako vyberať?

Na čo myslíte, keď nakupujete darčeky pre svojich blízkych? Je to ich vkus a to, čo majú radi? Tieto aspekty budú dôležité aj pri výbere obrazu alebo iného diela. Pred tým, ako si začnete prezerať stránky zamerané na predaj umeleckých diel alebo osobne navštívite galérie, zamyslite sa nad tým, čo by chcel obdarovaný.

Najlepšie miesto na váš dar

Vopred by ste si mali prezrieť priestor, kam by sa umelecké dielo malo zavesiť alebo položiť. Vhodnými miestnosťami môžu byť obývačka, spálňa, hala a dokonca aj kuchyňa. Ak je to možné, vybrané miesta si odfoťte a zmerajte. Umožní vám to v pokoji premýšľať dlhší čas. Budete tiež môcť dokonale zladiť štýl zariadenia interiéru, motív diela a jeho veľkosť. Dosiahnete tým, že sa stane neoddeliteľnou súčasťou miestnosti a zároveň pozdvihne jej vzhľad na novú úroveň.

Čo sa obdarovanému páči?

Do úvahy je potrebné vziať vkus obdarovaného. Má rád kvety, prírodu, abstraktné umenie alebo je obdivovateľom sôch? Pri výbere môžete siahnuť po motívoch so zvieratami, rastlinných motívoch, portrétoch a zvoliť môžete tiež po romantické zátišia alebo obrazy, ktoré priam vyzývajú k zamysleniu sa nad hlbokými témami.

Pozorne si prezrite aj nábytok v jeho domácnosti. Aké kúsky dominujú? Sú to čisté línie moderného štýlu bývania? Potom sa mu budú páčiť jednoduchšie tvary, abstrakcia a vhodné bude zvoliť obraz bez rámu. Pokiaľ sa zariadenie nesie vo vintage alebo rustikálnom štýle, iste mu spravíte radosť motívom krajinky alebo vidieckeho života.

Aj na technike prevedenia záleží

Na konečný vzhľad umeleckého diela má významný vplyv tiež zvolená technika. Výrazné farby aj jemné odtiene dodajú obrazu akrylové alebo olejové farby. Veľmi zaujímavo pôsobia tiež voľné grafické listy s rôznymi motívmi podpísané autorom vyhotovené v čiernobielej farbe alebo inej kombinácii odtieňov. Rozdielne techniky sa používajú aj na vyhotovenie sôch.

Kontrast aj zladenie farieb

Pri výbere umeleckého diela bude nemenej dôležitou farebnosť interiéru. Jedným obrazom môžete miestnosť dotvoriť do estetického celku, dojem z jej vzhľadu však môžete aj narušiť. Základným pravidlom je preto zvoliť dielo, ktoré obsahuje farby nábytku alebo doplnkov. Aby obraz na stene nepôsobil priveľmi fádne, vhodným riešením môže byť kúsok s inými odtieňmi. Chceli by ste, aby upútal pozornosť každého, kto vojde do miestnosti? Zvoľte kontrastnú farbu s dominantnou farbou interiéru, prípadne steny, na ktorej sa bude nachádzať.

Zdroj: Gallery Gwerk

Ešte ste sa nerozhodli?

Oslovila vás možnosť darovať umenie, no neviete si vybrať? Mnoho zaujímavých obrazov, sôch, grafík aj fotografií si môžete prizrieť online aj osobne v galérii Gallery Gwerk. Nájdete tu diela od etablovaných slovenských a zahraničných autorov strednej generácie, ktoré zaujmú nielen mnohorakosťou motívov. Naplnia tiež vaše očakávania na kvalitu prevedenia a umeleckú hodnotu každého diela.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov