Herbicídy a insekticídy proti škodlivému hmyzu účinne chránia úrodu

Na odstraňovanie škodcov sa využívajú rôzne prípravky. Medzi najznámejšie patria pesticídy. Tých je však viacero druhov. Na Slovensku sa ľudia uchyľujú hlavne k herbicídom a insekticídom. V prvom prípade sa bavíme o odstránení neželanej vegetácie či buriny. Pri insekticídoch ide o odstránenie viacerých druhov hmyzu.

Herbicídy útočia rozlične

Pri herbicídoch si musíte ujasniť, o aký kontakt ide. Zasahujú rôzne časti buriny, no výsledok je badateľný už po niekoľkých dňoch. Ak sa ničí celá burina, teda jej podzemná aj nadzemná časť, hovoríme o systémových herbicídoch. Ak ich aplikujeme na burinu, rozšíri sa naprieč jej celým systémom, a tak táto nežiaduca vegetácia vyschne. Tu však očakávajte účinok v priebehu dvoch týždňov.

Účinky selektívnych herbicídov vieme vyvodiť už z ich názvu, to znamená, že sú efektívne len pri určitých typoch burín. Buď pôjde o jednoklíčnolistové, alebo dvojklíčnolistové rastliny. Poznáme však aj ich opak, teda totálne herbicídy, ktoré dokážu zničiť všetky zasiahnuté rastliny.

A čo vám ponúka slovenský trh? Vybrať sa môžete cestou napríklad postrekových selektívnych herbicídov proti dvojklíčnolistovým burinám v trávniku či kukurici, veľmi používaný je herbicíd pôsobiaci listovo aj pri odolných burinách. Iné prípravky si poradia napríklad s machom a riasami.

Insekticídy proti škodlivému hmyzu

Dostávame sa k látkam, ktoré majú za úlohu zničiť hlavne hmyz. Insekticídy proti škodlivému hmyzu sa využívajú v poľnohospodárstve nie len vtedy, keď zamoria pestované rastliny, ale aj pri ohrozovaní obyvateľstva. Delíme ich podľa toho, na aké vývojové štádium hmyzu budú pôsobiť. V prípade ovicídov cielia na vajíčka, larvicídy na larvy, ovilarvicídy sú účinné pri vajíčkach aj larvách a imágocídy sa využívajú proti dospelému hmyzu.

Klasifikujú sa však aj podľa toxikologického pôsobenia, obsahu chémie či spôsobu prenikania. Tu môže nastať ich inhalácia (fumiganty), požitie (žalúdočné jedy) alebo telesný kontakt (kontaktné jedy).

Zaujímavou skupinou sú syntetické insekticídy. Ide o primárne činidlá pre kontrolu hmyzu pomocou priameho kontaktu. Hmyzom preniknú bez väčších problémov a ich toxicita je účinná pri širokej škále hmyzu. Medzi najviac používané patria chlórované uhľovodíky, karbamáty a organofosfáty. V prvom prípade ide o stabilné prípravky s dlhým zbytkovým účinkom, ktoré narušujú nervový systém hmyzu. Organofosfáty sú najuniverzálnejšie a účinne hlavne proti saciemu hmyzu, karbamáty sa rýchlo detoxikujú a vylučujú z tkanív hmyzu.

Na našom trhu nájdete v sortimente insekticídov napríklad kŕmne návnady, postrekové insekticídy, rozprašovače na priame použitie, ale aj rôzne tekuté koncentráty na ničenie prvých pohyblivých štádií roztočov či vajíčok. Obľúbené sú aj insekticídy v granulovanom prevedení.

Zdroj foto 1: Алексей Синельников / Adobestock.com
Zdroj foto 2: Delphotostock / Adobestock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov