Harmonická záhrada, plná farieb a vôní

Príroda už dávno vyzliekla svoj zimný kabát a prebudila sa do novej sezóny. Jarné slnečné lúče a svieži aprílový vánok lákajú do záhrady všetkých milovníkov prírody. Ako sa však na jar postarať o záhradu a celé jej okolie, aby poskytla príjemný relax celej rodine?

Na začiatku novej sezóny si odpovedzte na otázku, na aký účel má záhrada prioritne slúžiť. Má byť miestom pracovnej terapie alebo miestom na stretávanie sa s priateľmi? Má byť oázou ticha a pokoja alebo krásnou kvitnúcou herňou pre deti? A podľa odpovede priestor rozvrhnite a vybavte tak, aby mohol vaše požiadavky reálne spĺňať.

Minimalistické poňatie

Aktuálnym trendom v záhradnej architektúre je zariaďovanie s minimalistickým poňatím, ktoré uprednostňuje čisté línie. Záhradný nábytok a dekorácie do záhrady preto vyberajte tak, aby celok pôsobil vyvážene a harmonicky. Typ záhradného nábytku voľte s ohľadom na priestor, kde sa bude nachádzať. Robustné zostavy situujte na veľké plochy, subtílne modely sú vhodné na menšie terasy a priestranstvá. A rovnaký kľúč zvoľte aj pri výbere oplotenia a brány. Či si vyberiete posuvné brány samonosné, koľajové alebo závesne, vybraný model by mal dizajnovo ladiť aj s rodinným domom a jeho okolím.

Bezúdržbové trvalky

Rastliny do záhrady vyberajte s prihliadnutím na svoje preferencie a lokálne podnebie, čo ušetrí nielen váš čas, ale aj financie, pretože exotické druhy rastlín sú obvykle na starostlivosť náročné. Ak nechcete tráviť príliš veľa času starostlivosťou o cudzokrajnú flóru, rastliny vyberajte premyslene. Je veľa druhov zelene, ktorá dokáže vytvoriť poriadnu parádu aj bez veľkej náročnosti. Stačí zvoliť vhodné typy vždyzelených kríkov a bezúdržbových trvaliek – rozchodník, poniklec, penstemon, skalnica, ľaliovka, krásnoočko a podobne. Na začiatku sezóny však treba zvážiť aj to, aké pracovné náradie si zadovážiť, aby všetky práce v záhrade išli ľahko od ruky.

Pracovné oblečenie

Na začiatku jari je potrebné ostrihať suché steblá z okrasnej zelene, zrezať konáre, z trávnika odstrániť napadané lístie a vyčistiť záhony. Pri žiadnych pracovných aktivitách v exteriéri však nie je možné podceniť vhodné oblečenie a obuv. Pri výbere pracovných odevov a obuvi dbajte najmä na kvalitu materiálov a správnu veľkosť. A pokiaľ vám pri pestovateľských prácach pomáhajú aj vaše ratolesti, detské oblečenie a obuv vyberajte obzvlášť premyslene. Protetika detská obuv ponúka pohodlnú a vhodne tvarovanú obuv do každého počasia. V apríli je počasie veľmi premenlivé, preto je nutné pri prácach v záhrade mať kvalitné šatstvo a nepremokavú obuv, ktorá zaručí ochranu záhradkára aj pred vetrom aj dažďom.

Zdroj obrázka: dreamstime.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov