Jemné maslové sušienky v tvare gombíkov sú horúcim kandidátom na najroztomilejšie pečivo!

Drobné sušienky sú skvelé na raňajky, na desiatu do práce alebo do školy alebo k poobedňajšiemu čaju. Nemusí ísť len o obľúbené keksíky s kúskami čokolády alebo ovsenými vločkami. Môžete si pripraviť aj rozkošné sušienky v tvare gombíkov, ktoré potešia oči, chuťové bunky a prevoňajú celý dom. Vyberte si medzi cestom na cukrové koláčiky, medovníkovým cestom alebo maslovým cestom a pustite sa spolu s nami do pečenia.

Pomôcky na ich prípravu:

 • malý pohárik alebo okrúhla formička na vykrajovanie,
 • vrchnák z plastovej fľaše (na malé gombíky) alebo menšia okrúhla formička na vykrajovanie,
 • slamka,
 • šnúrka na previazanie,
 • ak ich chcete darovať tak: krabička, hodvábny papier a dekoratívny baliaci papier.

Ingrediencie:

 • 20 g práškového cukru,
 • 80 g hladkej múky (polovicu môžete nahradiť celozrnou múkou),
 • 65 g zmäknutého masla,
 • 1 polievková lyžica Zlatého klasu alebo kukuričného škrobu.

Návod ako postupovať

 1. Maslo vyšľaháme s cukrom, potom primiešame múku a škrob. Vznikne rozpadávajúce sa cesto, ktoré spojíme rukami alebo lyžicou.
 2. Cesto zakryjeme celofánom a vložíme na hodinu do chladničky.
 3. Hotové cesto vyvaľkáme na hrúbku 4 mm a vykrojíme gombíky – pomocou pohárika alebo formičky na vykrajovanie. Pomocou menšej formičky prevrátenej naopak (teda nie ostrou, ale tupou hranou) do keksíka vtlačíme vnútorný kruh. Môžeme použiť aj menší pohárik alebo vrchnák od fľaše – náš cieľ nie je vykrojiť, iba vtlačiť kruhový vzor. Pomocou slamky vykrojíme dve alebo štyri gombíkové dierky.
 4. Pečieme pri teplote 160°C, v rúre, ktorú sme predtým predhriali, 10-15 minút. Po upečení necháme 5 minút chladnúť na plechu a môžeme ich podávať.

recept-susienky-gombiky-9

Extra tipy

 1. Namiesto vyššie opísaného receptu na maslové keksíky môžete použiť ich zjednodušenú verziu. Zmiešajte 180 g masla so 60 g kryštálového cukru kým nevytvoríte penu, potom pridajte 240 g múky a cesto je hotové.
 2. Môžete použiť cesto, z ktorého bežne pripravujete medovníčky. Ak sa vám pri pečení rozlieva, namiesto gombíkových dierok použite cukríky alebo oriešky.
 3. Hotové gombíkové keksíky môžete zospodu namočiť do čokolády a posypať cukríkmi alebo ich spojiť v dvojici s džemom alebo obľúbenou plnkou. Získajú tak ešte lepšiu chuť a zároveň si zachovajú krásny dizajn.
 4. Hotové sušienky môžete previazať ozdobnou šnúrkou alebo špagátikom, čo pôsobí efektne najmä ak ich chcete niekomu darovať.

recept-susienky-gombiky-0

Zdroj / Recepty na maslové gombíkové sušienky: tina.suvak | vk marthastewart

zk

ZDIEĽAJ NA: