Ghí, alebo prepustené maslo našich babičiek. Pripravte si ho doma a poznajte jeho pozitívne účinky!

V indickej ajurvéde, ale i bežnej kuchyni, je ghí maslo považované nielen za zdravú potravinu, ale dokonca za liek a za elixír života. Robia ho vždy z mlieka posvätného zvieraťa – kravy – preto je toto maslo používané aj pri mnohých náboženských obradoch, svadbách či pohreboch. Tradícia dokonca hovorí, že z masla ghí sa rodili synovia legendárneho kráľa Kuru. Svoju celosvetovú slávu získalo najmä preto, že skvelo chutí a telu neškodí natoľko ako obyčajné maslo, práve naopak, prospieva mu. Jeho názov znie pre našinca exoticky, no rýchlo pochopí, že ide „iba“ o prepustené maslo, teda maslo zbavené všetkých netukových zložiek. Možno vás však prekvapí, že naše staré mamy takto maslo upravovali celé desaťročia pred nami, teda nejde o žiaden módny výstrelok a snahu preberať zvyky iných kultúr. Robili to najmä preto, že prepustené maslo sa len tak ľahko neskazí, v chlade vydrží oveľa dlhšie ako obyčajné maslo a znesie aj vyššie teploty, preto na ňom babičky rady vyprážali.

Vedecky overené

Dnes sú pozitívne účinky masla ghí vedecky potvrdené. Obsahuje vápnik, horčík, fluorid a fosfor, ktoré sú dôležité pre zdravé kosti a zuby, zinok podporujúci rast a kvalitu vlasov a nechtov, ale aj iné stopové prvky podstatné pre chod nášho tela, ako draslík a selén. Nájdete v ňom omega 3 a 6 mastné kyseliny, ktoré si ľudské telo nedokáže samo vyprodukovať, hoci sú dôležité pre správne fungovanie srdca, primeraný krvný tlak a pôsobia protizápalovo. Niektoré štúdie ich dokonca pokladajú za prevenciu cukrovky. Obsahuje tiež vitamíny A, E, K, B12, betakarotén a kyselinu listovú.

Blahodárne účinky

 • posilňuje obranyschopnosť organizmu,
 • upokojuje nervový systém,
 • zlepšuje pravidelnú stolicu,
 • podporuje a urýchľuje trávenie,
 • znižuje cholesterol,
 • podporuje činnosť mozgu a pamäť,
 • znižuje vysoký krvný tlak,
 • je vhodné používať ho pri predispozícii pre srdcovocievne ochorenia,
 • je možné použiť ho aj ako masť pri kožných problémoch ako je psoriáza alebo popáleniny.

Ako si ho pripraviť doma

 1. Zoznam ingrediencií je veľmi krátky, budete potrebovať iba obyčajné maslo, v ideálnom prípade bio maslo s minimálnym obsahom mliečneho tuku 80%.
 2. V hrnci s dvojitým dnom alebo vo vodnom kúpeli maslo pri nízkej teplote rozpustíte. Keď bude horúce, začne sa z neho uvoľňovať voda a mliečne bielkoviny v podobe peny, ktorú je potrebné pomocou lyžičky zbierať.
 3. Približne po hodine varenia by sa mali bielkoviny úplne oddeliť a padnúť na dno hrnca. Vtedy maslo odstavte z ohňa a počkajte, kým sa všetky biele čiastočky usadia na dno a na hladinu.
 4. Z hladiny ich pozbierajte a kým je maslo tekuté, prelejte ho cez sitko, no v ideálnom prípade cez gázu, ktorá je husto tkaná, teda zachytí všetky bielkoviny.
 5. Hotové maslo ghí nechajte stuhnúť a skladujte v chladničke. Usadeninu na dne hrnca a tiež penu, ktorú ste počas topenia zbierali môžete použiť pri príprave buchiet alebo iného pečiva.

ghi-maslo-prepustene-ghee-1

Ghí maslo vo vašej kuchyni

Môžete ho natrieť na chlieb alebo iné pečivo, orestovať na ňom zeleninu, ale i vyprážať a používať ho pri pečení, a to najmä mäsa, zeleniny a zemiakov. Je teda vhodné do teplej i studenej kuchyne.

Prečo je lepšie ako obyčajné maslo

 • neobsahuje látky, ktoré spôsobujú alergie a intoleranciu,
 • neprepaľuje sa ako klasické maslo,
 • má jemnejšiu chuť a arómu,
 • môže sa skladovať pri izbovej teplote,
 • má dlhšiu trvanlivosť,
 • je ľahko stráviteľné a podporuje činnosť tráviaceho systému.

Ozvláštnite jeho chuť

Ghí maslo môžete znova rozpustiť a pridať k nemu voňavé bylinky. Najjednoduchšie je vložiť doňho kúsky chilli, chvíľu spolu zohrievať a potom precediť. Jeho domovine – Indii – sa priblížite keď k nemu pridáte už namiešané indické korenie, alebo si pripravíte vlastnú zmes. Môžete použiť klinčeky, kurkumu, karí, kajanské korenie, škoricu, muškátový oriešok, mletú papriku a koriander, množstvá prispôsobte podľa vlastnej chuti. Ak do rozpusteného ghí pridáte oregano, bazalku a tymián, rýchlo si privodíte klasické chute a vône Talianska. Našinec určite ocení cesnakové maslo ghí – cesnak s ním chvíľu zohrievajte na ohni a potom preceďte, alebo zmiešajte pretlačený cesnak s maslom a potierajte ním hrianky, langoše, či iné dobroty.

Zdroj / Prepustené ghí maslo: freshdesignpedia | kitchenette

zk

ZDIEĽAJ NA: