V tejto čarovnej dedinke sa nájomné nezmenilo už takmer 500 rokov. Mesiac prenájmu stojí 88 centov, musíte však splniť niekoľko podmienok!

Ceny bytov sa neustále zvyšujú a rovnako stúpa aj výška nájomného – z roka na rok aj o pár desiatok eur. Možno vám to bude znieť ako príbeh z rozprávky, ale existuje jedno miesto, kde sa výška nájmu nezmenila ani o jediný cent už od roku 1520. Volá sa Fuggerei, nájdete ho v Nemecku a pôvodne išlo o obytný komplex pre chudobných.

Najstarší obytný komplex Nemecka sa nachádza v Augsburgu. Pred 500 rokmi by ste tu za bývanie zaplatili 1 guilder, čo je v prepočte na euro približne 88 centov. Za takú cenu si vieme predstaviť iba polorozpadnutú a špinavú kuticu, v skutočnosti je však dedina udržiavaná, obklopená prírodou a má aj zaujímavú históriu. Znie to príliš ideálne a tušíte, že to má nejaký háčik? Nemýlite sa.

Toto miesto vytvoril bohatý pekár a finančník Jakob Fugger, ktorý vraj zanechal po smrti sedem ton zlata. Už za života bol však štedrý k chudobným a vytvoril pokojné miesto na život, kde sa môžu ľudia aj vzdelávať a praktizovať svoje náboženstvo. Chudobní robotníci sem časom priviedli svoje rodiny, preto tu vznikla aj katolícka škola. Najslávnejším obyvateľom bol prastarý otec Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý tu žil až trinásť rokov. Počas druhej svetovej vojny však bola takmer celá dedina zničená. Obyvateľov zachránil bunker, dnes slúži ako múzeum. Zničené budovy postupne opravili a dnes tu nájdete 67 domov a 147 bytov, zväčša romanticky obrastených divým viničom.

Fuggerei je chránený historický objekt, teda tu nemôžu prebiehať žiadne zmeny – najmä čo sa týka vizuálnej stránky. Samozrejme, obyvateľom zaviedli elektrinu, vodu i plyn. Každý dom je rozdelený na dve časti – byty na prízemí majú drobnú terasu a záhradku a byty na poschodí zase podkrovie. Bývať tu však nemôže len tak hocikto. Najskôr sa musíte zapísať na čakaciu listinu a pripraviť sa na to, že do dedinky sa dostanete približne o štyri roky. Prisťahovať sa tam môžu iba katolíci bez akýchkoľvek dlhov, starší ako 60 rokov. Medzi prísne pravidlá patrí napríklad povinnosť zúčastniť každý deň trikrát na omši, nutnosť bývať tu minimálne dva roky a byť prospešný pre komunitu. Niektorí obyvatelia pracujú ako pekári, iní majú na starosti nočné stráženie, ale nájdete tu aj hrobárov. Na noc sa obytný komplex zatvára o 22:00 a ak sa obyvateľ omešká, nočnému strážnikovi zaplatí približne euro.

Napriek obmedzeniam a prísnym pravidlám sú obyvatelia Fuggerei šťastní. Radi vám o tom porozprávajú počas 45 minútovej prehliadky – môžete navštíviť jeden neobývaný byt, múzeum a všetky uličky malej dediny. Dozviete sa veľa o rodine Fuggerovcov a to aj v českom či maďarskom jazyku.

Zdroj / Fuggerei s mesačným prenájmom len za 88 centov: theculturetrip

ZDIEĽAJ NA: