Farebné akcenty v interiéri – ako ich vytvoriť?

Nadčasovo zariadený interiér v neutrálnych farbách má jednoznačne množstvo výhod a bude vždy pôsobiť moderným dojmom. To však neznamená, že si svoj byt alebo dom nemôžete osviežiť farebným akcentom, ktorý do domácnosti vnesie veselosť a sviežosť.

Farebné doplnky

Ak sa vám v interiéri žiada trochu farieb, ale nechcete robiť zásadné zmeny, vyskúšajte farebné doplnky. Začať môžete dekoračnými vankúšmi do postele 140×200 alebo na sedačku, rovnako ako vázami, kobercom alebo závesmi.

Samozrejme konkrétnu farbu by ste mali vyberať aj podľa toho, aké farby už v miestnosti máte. Pokiaľ je však vaše bývanie zariadené v neutrálnych odtieňoch béžovej, bielej či sivej, máte v podstate voľnú ruku. Vybrať si teda môžete farbu akú uznáte za vhodné, aj keď je dobré poznať psychológiu farieb. Niektoré odtiene totiž pôsobia upokojujúco a iné skôr dodávajú energiu. V miestnosti by sa však nemali kombinovať viac ako tri rôzne farby, ktoré sú dominantné.

Výrazný nábytok

Výraznejším farebným akcentom môže byť aj nábytok, ale nemali by ste to prehnať. Jeden výrazný kus mnohokrát úplne stačí, najmä ak je vkusne doplnený dekoráciami či bytovými doplnkami. Akcentná farba by mala tvoriť asi 10 %, zvyšok tvorí dominantná farba a dodatočné tóny.

V obývačke sa môže vynímať farebná sedačka, alebo aspoň kreslo. V spálni alebo v detskej izbe môže byť akcentom pokojne posteľ, ktorá býva dominantou týchto miestností. Osviežujúcim prvkom kuchyne, resp. jedálne môžu byť stoličky červenej, zelenej, žltej či modrej farby. Odvážnejší môžu staviť farebnú linku alebo obklad.

Psychológia farieb

Farby nás dokážu ovplyvňovať pozitívne aj negatívne, preto by ste mali vedieť, ako ktorá farba pôsobí, skôr než si ju „nasťahujete“ k sebe domov. Žltá farba je plná optimizmu, pretože má schopnosť zlepšiť náladu, ale môže vám pomôcť aj s kreativitou. Vhodná je teda do pracovne, detskej izby, ale v jemnejších odtieňoch sa hodí aj do kuchyne alebo obývačky.

Zelená a modrá sú upokojujúce farby, ktoré pomáhajú relaxovať, odbúravať stres a pôsobia harmonizujúco. Spálňa je preto ideálna pre ich využitie. Medzi farby navodzujúce pokoj patrí aj vínová farba a myseľ upokojí tiež piesková farba.

Ak potrebujete povzbudenie, ideálna je červená alebo oranžová farba. Oranžová zvyšuje nielen energiu, ale aj pozornosť, kreativitu a koncentráciu. Červená je farba vášne, ale tiež energie a aktivity. Treba však s ňou zaobchádzať veľmi opatrne, aby jej nebolo príliš veľa. Zvoliť môžete aj jemnejší odtieň.

Do pracovne či obývačky je okrem spomínanej žltej vhodná aj fialová, ktorá by mala podporiť inšpiráciu. Do detskej izby sú ideálne farby ako ružová a modrá, ale nejde len o typické chlapčenské a dievčenské farby. Ako už bolo spomenuté, modrá upokojuje, ružová zasa uvoľňuje myseľ a symbolizuje energiu a lásku. Samozrejme všetky farby sa dajú kombinovať s neutrálnymi farbami.

Zdroj obrázku: Tatevosian Yana / Shutterstock.com

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov