Farby izieb a ich účinky

Farby sú pre niekoho dôležitou, pre niekoho nepodstatnou vecou v domácnosti. Mali by sme mať však stále na pamäti, že farby vôkol nás, nás neustále ovplyvňujú každý deň. Farba miestnosti môže ovplyvniť našu náladu a naše myšlienky. Ale každý vníma farby inak.

Aby ste mali krásny dom, nemusíte sledovať módne trendy. Tie prichádzajú a odchádzajú. Farba v domácnosti môže charakterizovať povahu, či dokonca aj záľuby človeka. Trik je v tom, že musíte farby, ktoré sa vám páčia poskladať do príjemnej kombinácie. Práve toto je zastrašujúce pre začiatočníkov. Farba má moc opticky meniť tvar a veľkosť nábytku, rovnako ako tvar a veľkosť miestnosti samotnej. Výber farieb nie je zložitý, ak si zaobstaráte základné informácie o farbe a jej účinkoch. Takže poďme sa dozvedieť viac o farbách a ich vplyvoch.

Vyberte si múdro!

Majte na pamäti, že každá farba má psychologickú hodnotu. Premýšľajte o tom, ako sa pri týchto farbách budete cítiť, že môžu ovplyvniť akýkoľvek pocit z pokoja do hnevu. Takže, keď sa snažíte vytvárať mier a harmóniu vo svojom domove, vyberte si farby múdro. Niektoré farby vo veľkých množstvách budú mať práve opačný vplyv na vás a nálady vašich blízkych.

Ak chcete nejaké inšpirácie, je dobré pozrieť sa do časopisov, kníh, blogov či webových stránok. Toto vám pomôže začať od nuly. Najprv je však dôležité ujasniť si, čo vlastne chceme. Či farby studené alebo teplé. Počet farieb v miestnosti by mal byť maximálne tri alebo štyri, pretože príliš veľa farieb môže pôsobiť prehnane a preplnene. Farba je pomerne lacná a premení izbu rýchlejšie než čokoľvek iné, takže si môžete dovoliť trochu experimentovať.

Farby izieb a ich účinky

Farby sa správajú v troch základných smeroch: aktívne, pasívne a neutrálne. Svetlé farby sú rozsiahle a vzdušné, takže izby sa zdajú byť väčšie a jasnejšie. Tmavé zase izby zmenšujú a pôsobia teplejšie.

Červená farba

Zvyšuje energetickú hladinu izbe. Je to dobrá voľba, ak chcete, aby vyvolávala vzrušenie, a to najmä v noci. V obývacej izbe alebo v jedálni, červená priťahuje ľudí dohromady a stimuluje rozhovor. V predsieni, vytvára silný prvý dojem. Bolo preukázané, že zvyšuje krvný tlak, rýchlosť dýchania a srdcovú frekvenciu. Červená najintenzívnejšie pumpuje adrenalín, ako žiadna iná farba.

Žltá farba

Zachytáva radosť slnečného svitu. Je ideálna do kuchýň, jedální a kúpeľní, kde šťastné farby sú energizujúce a povznášajúce. V halách a malých priestoroch žltá pôsobí príjemne. Nie je to však dobrá voľba pre použitie v základných farebných schémach, pokiaľ ide o navrhovanie miestnosti. Štúdie ukazujú, že ľudia strácajú trpezlivosť v žltom interiéri a že deti viac plačú v žltých izbách. Vo veľkých množstvách, táto farba má tendenciu vytvárať pocity frustrácie a hnevu. Avšak žltá stimuluje nervy a čistí telo.

Modrá farba

Vraj znižuje krvný tlak a spomaľuje dýchanie a srdcový tep, preto je považovaná za upokojujúcu a relaxačnú farbu a odporúča sa pre spálne a kúpeľne. Tieto účinky má len svetlo modrá. Pastelová modra však pôsobí nepríjemne chladno a to najmä v miestnosti, ktorá nemá dostatok prirodzeného svetla. Pokiaľ sa rozhodnete pre svetlo modrú ako primárnu farbu v miestnosti, vyrovnajte ju nábytkom a textíliami s teplými odtieňmi. Modré sú známe, že majú upokojujúci účinok pri použití ako hlavné farby v miestnosti. Tmavo modrá má opačný efekt, evokuje pocity smútku.

Zelená farba

Sa považuje za najviac upokojujúcu farbu pre oko. Táto farba je vhodná takmer pre všetky miestnosti v dome. V obývacej izbe pôsobí útulne a komfortne. Zelená má tiež upokojujúci účinok pri použití hlavnej farby na zdobenie. Táto farba pomáha ľuďom odpočívať, relaxovať a uľaviť od stresu. Dokonca sa kedysi verilo, že táto farba vie pomôcť s plodnosťou, takže je vhodná najmä do spálne.

Fialová farba

Vo svojich temnejších tónoch pôsobí luxusne, dramaticky a honosne. Ľahšia verzia fialovej, ako je levanduľová a orgovánová, prinášajú rovnaký pokoj a kvalitu spální ako modrá, ale bez rizika chladu.

Oranžová farba

Evokuje vzrušenie, nadšenie a je to aktívna farba. Aj keď to nie je dobrý nápad pre obývaciu izbu alebo spálňu, táto farba je ideálna pre cvičiace miestnosti. V starých kultúrach sa verilo, že dokáže liečiť pľúca.

Neutrálne farby (čierna, sivá, biela a hnedá)

Sú základom pre bytových návrhárov. Tieto farby nikdy nevyjdú z módy, pretože ich nedokáže nič nahradiť. Čiernu je najlepšie používať v malých dávkach. Niektorí odborníci tvrdia, že každá izba potrebuje dotyk čiernej, čím jej dáte hĺbku. Neutrálne farby sa zvyknú často kombinovať s farbami aktívnymi.

A čo strop? Ten tvorí jednu šestinu z izby a väčšinou nedostane nič viac ako biely náter. Strop však vyzerá dobre aj farebný. Svetlé farby sú pre nižšie stropy, tmavšie pre vyššie.

Výber farieb je veľmi osobná záležitosť. Vy ste ten, kto má žiť so svojimi novými farbami, tak si vyberte odtieň, ktorý vám vyhovuje, rovnako ako vašej rodinu a životnému štýlu.

Zdroj / Farby izieb a ich účinky © freshome

ZDIEĽAJ NA: