Na povale našla staré obrazy, ktoré využila vskutku nápadito! Z ich rámov vytvorila krásny etažér s rustikálnym nádychom

Etažér prináša do našich domácností nádych luxusu. Aj obyčajné koláčiky na ňom zahviezdia o čosi viac ako na jednoduchom podnose. Môžete naň naukladať vaše obľúbené ovocie, oriešky alebo muffiny. Inšpirujte sa návodom šikovnej tvorilky Crystal, ktorá premenila rámy starých obrazov na etažér s rustikálnym nádychom.

Budete potrebovať:

 • staré obrazy, ktoré vám nebude ľúto zničiť – ideálne z blšieho trhu alebo z babičkinej povaly – uistite sa, že pre niekoho nemajú veľkú cenu,
 • drevený svietnik,
 • farby v spreji alebo farby na drevo,
 • brúsny papier,
 • drevené latky alebo preglejku,
 • pílu,
 • lepidlo na drevo,
 • klince a kladivo,
 • orezávač alebo nôž,
 • ceruzu a gumu.

Návod ako postupovať

 1. Prvým krokom je hľadanie starých a nepotrebných obrazov. Nájdete ich napríklad v inzerátoch na internete, kde ľudia ponúkajú veci, ktoré už nepotrebujú, na blšom trhu alebo dokonca doma na povale či v pivnici. Nikdy neviete, aké tajomstvá sa v nich skrývajú!
 2. Z obrazov budeme potrebovať predovšetkým rámy. Preto z nich najskôr vytrhnite plátno a odstráňte klinčeky alebo lepidlo, ktorým bolo pripevnené.
 3. Obnažený rám prebrúste a naneste naň vrstvu farby v spreji. Môžete sa rozhodnúť pre namorenie dreva, vtedy bude vyzerať prirodzene a trochu rustikálne. Lesklý náter sa hodí do moderného interiéru – zvoliť môžete aj kovové odlesky zlata, striebra, či medi. Farbu naneste v dvoch vrstvách.
 4. Zmerajte vnútorné rozmery rámu a pripravte si latky takej šírky a veľkosti, aby presne pokryli vnútro rámu. Vytvoríte v podstate niekoľko podnosov. Použiť môžete napríklad staré palety. Prispôsobené latky nabite k rámu malými klincami.
 5. Minimálny počet takýchto drevených podnosov z rámu obrazu sú dva kusy. Keď ich budete mať hotové, môžete natrieť aj ich dno – moridlom, lakom alebo farbou, je to iba na vás.
 6. Brúsnym papierom vyhlaďte drevený svietnik a farebne ho dolaďte k dreveným podnosom.
 7. Nasleduje najdôležitejšia časť. Aby etažér pevne stál a neprevrhol sa, musíte nájsť jeho ťažisko a práve tam prilepiť drevený svietnik. Načrtnite si na spodný podnos uhlopriečky a do bodu, kde sa pretnú, postavte svietnik. Rovnako načrtnite uhlopriečky na dno vrchného podnosu a položte ho na svietnik. Ak etažér pevne stojí, môžete jednotlivé kúsky k sebe prilepiť. Ak sa však nakláňa na niektorú stranu, skúste nájsť ťažisko inde.
 8. Hotové dielko môžete ešte nalakovať.

Etažér z rámov obrazov

Extra tip

Namiesto rámov od obrazov môžete použiť rámy zo zrkadiel aj so samotnými zrkadlami. Pohrajte sa aj s ich tvarmi – okrúhle rámy pekne vyniknú s oválnymi i s hranatými tvarmi.

Autorka nápadu / Etažér z rámov obrazov: whattreasuresawait

ZDIEĽAJ NA: