5 dôvodov prečo vytvoriť domček pre hmyz a návod ako na to. Pozvite do svojej záhrady malých pomocníkov!

Hmyz je zásadnou súčasťou úspešnej záhradky. Prospešný hmyz pomáha zbaviť sa škodcov, ktoré napádajú rastliny a pomáha udržať v záhrade rovnováhu. Zároveň opeľuje kvietky, okrasné, i tie, z ktorých vyrastú zeleninové či ovocné plody. Keď im vytvoríte bezpečné miesto, je to akoby ste pozvali do svojej záhrady pomocníkov, ktorí jej svojou neviditeľnou prácou prispievajú k rastu. Hmyz je navyše oveľa ekologickejší ako pesticídy. Prečo by ste mu mali v záhrade postaviť hotel? Dôvodov je hneď niekoľko.

1. Lepšie porozumiete fungovaniu prírody

Z vecí, ktorým nerozumieme, máme zvyčajne strach. Hmyz tiež spadá do tejto kategórie – jeho nezvyčajné farby a tvary nás vedia vystrašiť a máme k nemu odpor. Inokedy nás vyľaká to, aké sú malé a že sa im podarilo nepozorovane dostať na našu pokožku, kde ich nechceme. Nevieme o aké zvieratko ide a čo od neho čakať – uhryznutie, alebo uštipnutie? Keď si postavíte hotel pre hmyz, začnete pozorovať jeho život. Zistíte, čím sa živia a možno i to, že chrobáčiky a mušky vlastne nie sú agresívne a sú požehnaním pre vašu záhradu. Hotel pre hmyz vás teda zbaví strachu z neznámeho.

2. Prospešný hmyz potrebuje našu lásku

Opelenie rastlín majú na starosti najmä motýle, mole, lienky a osamelé včely. Tieto zvieratká nežijú v kolóniách (i keď niektoré včely tvoria spoločenstvá) a preto musia pred zimou nájsť suchý a teplý úkryt. A ten im môžete vytvoriť práve vy.

3. Náhrada prirodzeného prostredia

Ľudia si uzurpujú čoraz viac priestoru a neustále rôznymi spôsobmi ničia prírodu. Zvieratá takto prichádzajú o svoje prirodzené prostredie pre život. Kedysi boli pre nich príjemným miestom na bývanie živé ploty, ktoré sú čoraz častejšie nahrádzané kovovými. Vytvoriť im teda priestor je spôsob ako vrátiť prírode aspoň kúsok toho, čo sme jej vzali.

4. Vaša záhrada bude zaujímavejšia

Hotely pre hmyz majú rôzne tvary a veľkosti. Líšia sa navzájom tak ako sa líšia samotné záhrady. Môžete si ich zakúpiť v obchodoch, ale aj vyrobiť z recyklovaných materiálov a využiť pri tom vlastnú fantáziu. Väčšinou je výsledok rovnako estetický ako aj funkčný.

5. Staranie sa o hmyz môže byť terapeutická aktivita pre malých i veľkých

Mnoho škôlok, sociálnych domovov alebo letných táborov hľadá spôsoby, ako svojich obyvateľov vylákať do prírody a vymyslieť im zábavnú aktivitu. Stavba a pozorovanie hotelov pre hmyz je skvelou skupinovou aktivitou. Naučia sa tímovej práci, ktorá vytvára vzťahy medzi ľuďmi každého veku. Okrem sociálnej interakcie má toto hobby aj edukatívny charakter a malé deti sa takto učia starať o iných.

Ako si postaviť hotel pre hmyz

1. Vyberte správne miesto v záhrade

Hotel pre hmyz bude dosť ťažký, preto vyberte rovné, pevné miesto, aby bol stabilný. Hmyz preferuje chladné, tienisté miesta. Ideálne je postaviť hotel blízko živého plota, jazierka, alebo iného vodného zdroja, či veľkého stromu. Ak máte záujem o samotárske včielky, hotel by ste mali postaviť naopak na slnečné miesto. Ideálne je, ak bude časť hotelu na slnku a časť v tieni.

2. Zvážte základnú konštrukciu

Samozrejmosťou je použitie prírodných materiálov. Drevo, hlinené tehly alebo kamene sú dostatočne tvrdé a zároveň prirodzené prostredia pre hmyz. Tvar hotelu nie je veľmi dôležitý, dôležitejšie je, čo dáte dovnútra. Preto sa s jeho dizajnom môžete pohrať a vybrať taký, ktorý sa najviac hodí do vašej záhrady.

3. Výplň hotela

Opäť je potrebné čo najviac sa priblížiť prostrediu, v ktorom prirodzene prebývajú. Kus dreva priláka chrobáky, ktoré ho prevŕtajú a ak je na ňom aj kôra, prídu aj chrobáčiky, ktoré sa radi schovávajú práve tam. Konáriky a kúsky kôry prilákajú pavúky, chrobáky a stonožky. Slama a suché listy sú obľúbeným prostredím lienok a ich potomkov. Včely-samotárky si rady stavajú domčeky v rôznych trúbkach, napríklad bambusových. Môžete prihodiť aj šišky, kúsky papiera alebo mokrý kartón. Ak máte záujem aj o žabky, pridajte hlinené, kamenné alebo keramické črepníky.

4. Postarajte sa o okolie

Napríklad motýle milujú nektár, preto je dobrý nápad posadiť blízko hotela kvety bohaté na nektár. Hmyzu sa dobre darí aj na lúke, blízko tráv a stebielok. Najjednoduchší hotel vytvoríte tak, že na seba uložíte kusy dreva aj s kôrou.

5. Starostlivosť o hotel

Keď sa doň nasťahujú drobní hostia, stačí ich pozorovať a raz za čas im upratať. Najlepšie je urobiť to neskoro na jar, pred „hlavnou sezónou“. Môžete nasypať novú slamu, suché lístie a kartóny. Vymeňte kúsky dreva a doprajte mu aj dávku novej kôry. Skutočne je to také jednoduché!

Zdroj foto / Domček pre hmyz výhody a postup ako ho vytvoriť: pinterest

ZDIEĽAJ NA: