Odpad a nepotrebný materiál premenili na štýlový domček s barom a obchodom

Bývať v dome z odpadu – to neznie dvakrát lákavo. Existujú však šikovní ľudia, ktorí pre svoju prácu využívajú práve materiály, ktoré iní používajú za neužitočné. Architekti Hiroshi Nakamura a NAP postavili úžasný domček Kamikatz, ktorý slúži aj ako obchod a bar a symbolizuje japonské mestečko Kamikatsu, priebojníka v recyklácii. Čo je však na ňom výnimočné? Okrem toho, že zaň vyhrali cenu WAN – Cenu za trvalo udržateľné budovy za rok 2016 – ich preslávil aj fakt, že ide o ekologickú budovu postavenú z lokálnych odpadových materiálov, ktoré použili kreatívnym a inšpiratívnym spôsobom.

Malé mestečko Kamikatsu je plné cieľavedomých obyvateľov a momentálne recykluje 80% odpadu v 34 kategóriách. Kamikatz bar je príkladom zero waste – teda bezodpadového – podniku, ktorý je navyše postavený z „odpadu“. Napríklad pútavá sklenená stena vznikla z okien starých opustených domov. Má viac ako osem metrov a počas leta sú na nej okná pootvárané a vo vnútri je príjemne chladno. V zime je kúrenie založené na radiácii, ktorá nevytvára zbytočný uhlík.

Interiér je zariadený nevšedne – nájdete v ňom podlahu zo starých kachličiek, lustre z fliaš, či tapety zo starých novín. Exteriér stavia na lokálne produkovaných drevených doskách natretých prírodným moridlom. V bare nepoužívajú cukor balený v papierových vreckách, plastové slamky ani žiadne jednorazové dekorácie ako dáždniky a palmičky, či papierové obrúsky. V obchodíku by ste zase márne hľadali mikroténové vrecká, nálepky na potravinách a plastové obaly. Všetko je úhľadne uložené vo veľkých sklenených nádobách a odvážite si toľko, koľko potrebujete.

Zero waste je nielen jeden zo súčasných trendov, ale zároveň spôsob života, ktorý je šetrný k našej planéte a spoločnosť by sa mu mala čoraz viac približovať. Tento životný štýl sme doteraz poznali hlavne v rámci nakupovania potravín či kozmetiky, ale tento obchod a bar nám ukazuje, že recyklácia a upcyklácia rovnako ako produkovanie čo najmenšieho množstva odpadu majú dôležité miesto v 21. storočí. Nakupovanie lokálnych produktov zase ušetrí životné prostredie od smogu, ktorý vzniká aj pri preprave zahraničných výrobkov a potravín.

Domček Kamikatz postavený výhradne z odpadu

Viac info / Domček Kamikatz: Hiroshi Nakamura & NAP | wan awards | inhabitat

ZDIEĽAJ NA: