Recepty, ako pripraviť pravý domáci alebo falošný marcipán na poťahovanie tort či tvorbu figúrok

Marcipán je sladká pochúťka plná rozporov. Niektorí ľudia ho milujú a zjedli by aj celé kilo, iní si ho dávajú dole z torty, kde ho nachádzame najčastejšie, lebo neznesú jeho nezvyčajnú chuť. Nepravý marcipán sa najčastejšie používa na poťahovanie tort, na zdobenie maslových zákuskov a na výrobu ozdôbok a postavičiek, či už na torty alebo na muffiny a cupcaky. Pravý marcipán je vyrobený z mandlí a cukru a prišiel k nám z Orientu, kde sa podával ako sladké zakončenie kráľovskej večere. Na rovnaké účely sa používa aj takzvaný falošný marcipán, teda hmota podobnej konzistencie, ktorá je však bez mandlí. My vám dnes ponúkame recept na obe verzie.

Pravý domáci marcipán

Ingrediencie:

 • 180 g lúpaných mandlí,
 • 180 g práškového cukru,
 • 1 bielok.

Postup

 1. Mandle sparíme a olúpeme. Necháme ich poriadne vyschnúť a pomelieme ich pomocou kuchynského robota alebo postrúhame na strúhadle na orechy alebo strúhanku. Výsledkom má byť jemný prášok.
 2. Strúhané mandle premiešame s práškovým cukrom a postupne k nim pridávame bielok.
 3. Hmotu poriadne rozpracujeme. Hnetením sa z mandlí uvoľní olej, ktorý pomôže tomu, aby sa marcipán zlepil a nedrobil. Ak by sa však aj po dlhom čase drobil, pridáme trochu viac medu.
 4. Ak nechceme marcipán farbiť, zabalíme ho do potravinárskej fólie a vložíme na 2 – 3 hodiny do chladničky. Ak sme sa však rozhodli nafarbiť ho, teraz je ten správny čas vmiešať doňho pár kvapiek farbiva (ak máte práškové farbivo, rozmiešajte ho v troške vody).

Falošný nepravý marcipán

Ingrediencie:

 • 150 g polotučného sušeného mlieka,
 • 150 g práškového cukru,
 • 1 polievková lyžica medu,
 • 1 bielok,
 • mandľová aróma,
 • voda.

Postup

 1. Preosejeme sušené mlieko a práškový cukor a zmiešame ich.
 2. Pridáme k nim lyžičku medu, bielok a pár kvapiek (5 – 7) mandľovej arómy.
 3. Hmotu poriadne spracujeme a ak je drobivá, pridáme trošku vody – pridávame ju po kvapkách, aby jej tam nebolo veľa. Ak by bola hmota naopak príliš riedka, pridáme viac sušeného mlieka a cukru.
 4. Poriadne hnetieme kým nevypracujeme falošný marcipán vláčny ako plastelína. Rozdelíme ho na časti a pridáme rozličné farbivá. Každý kúsok potom zabalíme do potravinárskej fólie alebo do mikroténového vrecka a skladujeme v chladničke.

Extra tip

Vďaka farbivám si vyrobíte hmotu, ktorá je použiteľná pri tvorbe rozličných ozdôbok a dodá vašim zákuskom a tortám na hravosti a príťažlivosti. Vybrať si môžete medzi práškovými, ktoré je dobré zmiešať s niekoľkými kvapkami vody a medzi tekutými, ktoré priamo nakvapkáte do zmesi. Nájdete ich v internetových obchodoch špecializovaných na potreby pre cukrárov, ale aj v drogériách a supermarketoch. Syntetické farbivá nie sú vhodné pre deti, preto zvážte ich neškodnú prírodnú verziu.

Zdroj / Pravý a falošný domáci marcipán: coolinarika

ZDIEĽAJ NA: