3 spôsoby, ako si vyrobiť domáce ozdoby zo sušených citrusov

Sušené ovocie patrí medzi najobľúbenejšie domáce dekorácie, ktoré počas celej jesene, no najmä pred Vianocami, vyrábajú mnohé mamičky s deťmi. Svojimi farbami prežiaria byt ponorený v pochmúrnej šedi a pri ich sušení rozvoniate celý byt. Navyše za ne veľa nezaplatíte – z jedného kúska vyrobíte aj osem ozdôb rôznych veľkostí. Nie je však jednoduché zachovať ich farbu tak, aby nezhnedli, preto vám prinášame zopár tipov ako na to.

1. Sušenie v rúre

Rúru predhrejeme na 80°C a ovocie pokrájame na kolieska hrubé približne 4 mm. Potom ich poukladáme na plech alebo na mriežku, vložíme do rúry a sušíme 3 až 4 hodiny. Každú hodinu kolieska prevrátime a uistíme sa, že sa na okrajoch nepália. Hotové sušené ovocie môžeme vhodiť do čaju, do rôznych omáčok, používať ako potpourri alebo navliecť na šnúrky a vytvoriť tak závesné dekorácie.

2. Sušenie na radiátoroch

Pripravíme si nakrájané ovocie, špagát a kartón, ktorý nožom na viacerých miestach poprepichujeme. Na kus kartónu poukladáme plátky citrusov, prikryjeme ich ďalším kartónom a tento „sendvič“ pevne previažeme špagátom. Takto pripravené ovocie vložíme medzi rebrá radiátora a sušíme približne tri dni (radiátor musí byť samozrejme zapnutý).

3. Sušenie v sušičke

Postupujte podľa návodu k sušičke ovocia.

Využite sušených citrusov

Sušené citrusy viete použiť ako závesnú ozdobu (samotnú na háčiku alebo na šnúrke napichané s inými dekoráciami ako „špízy“) na vianočný stromček nesúsi sa v duchu prírodných ozdôb, alebo na malý dekoračný stromček. Pekne vyniknú aj na jesenných či vianočných vencoch, na ktoré ich prilepíte tavnou pištoľou. V neposlednom rade ich viete naaranžovať do sklenenej nádoby spolu so šiškami, škoricou, badiánom, cezmínou, orechami, bobkovým listom a inými prírodnými materiálmi.

Zdroj / Domáce ozdoby zo sušených citrusov: vekoria | abeautifulmess

ZDIEĽAJ NA: