3 spôsoby, ako si vyrobiť domáce ozdoby zo sušených citrusov

Sušené ovocie patrí medzi najobľúbenejšie domáce dekorácie, ktoré počas celej jesene, no najmä pred Vianocami, vyrábajú mnohé mamičky s deťmi. Svojimi farbami prežiaria byt ponorený v pochmúrnej šedi a pri ich sušení rozvoniate celý byt. Navyše za ne veľa nezaplatíte – z jedného kúska vyrobíte aj osem ozdôb rôznych veľkostí. Nie je však jednoduché zachovať ich farbu tak, aby nezhnedli, preto vám prinášame zopár tipov ako na to.

1. Sušenie v rúre

Rúru predhrejeme na 80°C a ovocie pokrájame na kolieska hrubé približne 4 mm. Potom ich poukladáme na plech alebo na mriežku, vložíme do rúry a sušíme 3 až 4 hodiny. Každú hodinu kolieska prevrátime a uistíme sa, že sa na okrajoch nepália. Hotové sušené ovocie môžeme vhodiť do čaju, do rôznych omáčok, používať ako potpourri alebo navliecť na šnúrky a vytvoriť tak závesné dekorácie.

2. Sušenie na radiátoroch

Pripravíme si nakrájané ovocie, špagát a kartón, ktorý nožom na viacerých miestach poprepichujeme. Na kus kartónu poukladáme plátky citrusov, prikryjeme ich ďalším kartónom a tento „sendvič“ pevne previažeme špagátom. Takto pripravené ovocie vložíme medzi rebrá radiátora a sušíme približne tri dni (radiátor musí byť samozrejme zapnutý).

3. Sušenie v sušičke

Postupujte podľa návodu k sušičke ovocia. Proces sa samozrejme líši podľa kvality a vybavenie jednotlivých modelov. Pre detailnejšiu predstavu vám môže poslúžiť napríklad porovnávací test sušičiek ovocia.

Využite sušených citrusov

Sušené citrusy viete použiť ako závesnú ozdobu (samotnú na háčiku alebo na šnúrke napichané s inými dekoráciami ako „špízy“) na vianočný stromček nesúsi sa v duchu prírodných ozdôb, alebo na malý dekoračný stromček. Pekne vyniknú aj na jesenných či vianočných vencoch, na ktoré ich prilepíte tavnou pištoľou. V neposlednom rade ich viete naaranžovať do sklenenej nádoby spolu so šiškami, škoricou, badiánom, cezmínou, orechami, bobkovým listom a inými prírodnými materiálmi.

Zdroj / Domáce ozdoby zo sušených citrusov: vekoria | abeautifulmess

ZDIEĽAJ NA: