Domáce lístkové cesto podľa tradičného francúzskeho receptu sa s kupovanou verziou nedá porovnať. Presvedčte sa o tom sami!

Lístkové cesto je skvelým materiálom pre každú gazdinku. Za pár chvíľ z neho pripraví chutnú štrúdľu, slané pečivo alebo plnené taštičky. Skúšali ste ho pripraviť doma? V tomto prípade platí, že námaha bude sladko odmenená!

Ingrediencie na jeden kilogram cesta:

 • 250 g hladkej múky,
 • 150 g hrubej múky, no môžete použiť aj polohrubú alebo pšeničnú chlebovú, niektoré gazdinky dokonca používajú pravé francúzske múky – obe hladké, ale s rôznym číslovaním – 45 a 55,
 • 12 g jemnej soli (nepoužívajte hrubozrnú),
 • 200 ml vody,
 • 500 g masla izbovej teploty (musí sa s ním ľahko pracovať),
 • voliteľné: do cesta môžete pridať aj pol čajovej lyžicky octu, nie je to však nutné.

Návod na domáce lístkové cesto

 1. Soľ rozmiešame vo vode kým sa úplne nerozpustí. 75 g masla rozpustíme nad ohňom, potom ho necháme trochu vychladnúť. Obe múky preosejeme. Potom k nim pridáme vodu a maslo a vypracujeme cesto. Z cesta vytvoríme guličku, ktorú potom dlaňou sploštíme. Zabalíme ho do potravinárskej fólie a vložíme na dve hodiny do chladničky.
 2. Zvyšok masla nakrájame na malé kúsky a roztieraním z neho vyformujeme hladkú hmotu. Potom ho položíme na papier na pečenie, prikryjeme ďalším papierom a rozvaľkáme na hrúbku 2 cm. Na dve hodiny ho vložíme do chladničky.
 3. Po dvoch hodinách z chladničky vytiahneme cesto a na slabo pomúčenej doske ho rozvaľkáme na hrúbku o niečo menšiu ako 2 cm. Vaľkáme pritom iba jedným smerom – z jedného konca cesta pomaly na druhý. Položíme naň stuhnuté maslo tak, aby bolo v tvare kosoštvorca, ako to vidíte na obrázku. Preložíme cez neho rohy cesta do tvaru obálky. Okraje dobre zlepíme, aby maslo pri vaľkaní nevyliezalo.
 4. Cesto s maslom rozvaľkáme opäť len jedným smerom do tvaru obdĺžnika, ktorý je trikrát dlhší ako jeho šírka. Potom cesto vizuálne rozdelíme na tretiny a pravú a ľavú tretinu ohneme smerom dovnútra. Zabalíme ho do fólie a na dve hodiny vložíme do chladničky.
 5. Po dvoch hodinách cesto vytiahneme z chladničky, položíme na pomúčenú dosku, otočíme o 90° oproti predchádzajúcemu vaľkaniu a vaľkáme jedným smerom na obdĺžnik, ktorý je trikrát dlhší ako jeho šírka. Potom cesto vizuálne rozdelíme na tretiny a pravú a ľavú tretinu ohneme smerom dovnútra. Zabalíme ho do fólie a na dve hodiny vložíme do chladničky. Tento krok opakujeme ešte päťkrát. Cesto sa musí úplne prepojiť s maslom. Potom je pripravené na použitie alebo zamrazenie.

Zdroj / Recept na domáce lístkové cesto pochádza z knihy Desserts od známeho francúzskeho cukrára Pierra Hermého: mojewypieki

ZDIEĽAJ NA: