Bez dverí a stresu! Boj s rakovinou nasmeroval rodinu do zelenej oázy

Harmonický domov uprostred prírody – takto by sa dal v krátkosti opísať tento malý sivý domček z Nového Zélandu. Navrhol ho architekt David Maurice, ktorý v ňom i s celou rodinkou býva. Pomáhal mu pritom Joseph Long – kolega zo spoločnosti LTD Architectural Design Studio.

Domček sa nachádza v dedinke Puhoi na Severnom ostrove Nového Zélandu. Neďaleko je mesto Auckland, kde má David svoju kanceláriu, cesta autom mu trvá približne 40 minút. Stojí mu to však za to, pretože každý večer trávi so svojou rodinou na mieste, ktoré je pre nich rajom. Radikálnu zmenu životného štýlu a bývania spustilo vážne ochorenie jeho manželky Renée, ktorá trpela rakovinou. Spolu s dvoma synčekmi sa tak zomkli ešte viac k sebe a ich rodinné puto sa odrazilo aj na zariadení domu.

Je pomerne jednoduchý – základom je veľký otvorený priestor prepojený s terasou. Nikde nie sú zbytočné priečky, pretože za steny skryli iba technickú miestnosť, šatníky a úložný priestor. Medzi kuchyňou a detskou herňou sú dvojkrídlové posuvné dvere. Z herne sa zase dostanete do chlapčenských izieb, ktoré plánujú počas ich dospievania viac oddeliť a dopriať im súkromie. No ak pootvárate všetky dvere a vysoké okná, môže sa domček doslova odhaliť okolitej prírode. Spálňa sa nachádza na poschodí a dominuje jej posteľ, ktorá je visí vo vzduchu. Pod oknom je dlhý pult, pri ktorom zvyknú pracovať.

Interiéru vládne minimalizmus a hlavnú esenciu mu dodávajú jeho obyvatelia a okolie. Je neuveriteľné, že tento domček dokázali postaviť iba za päť mesiacov! Rovnako ako jeho vnútro je dôležitá aj terasa. Vidieť ju môžu cez francúzske okná. Majú na nej vaňu, ktorej poklop slúži aj ako stôl, vďaka ktorému si môžu stravníci popri jedle máčať nohy v horúcej vode.

Vonku má rodinka aj krb, pri ktorom si užíva príjemnú atmosféru. Industriálny štýl je podporený výberom materiálov, najmä betónu. Ten nájdete v exteriéri i v interiéri, napríklad na svietidlách. Betónový chlad zmierňuje typické novozélandské drevo – cyprus. Vkus rodiny sa odráža aj v prítomnosti hudobných nástrojov a veľkej knižnice. Nasťahovali by sme sa k nim aj hneď teraz!

Fotografie © Jo Smith | Zdroj / Dom v srdci Nového Zélandu: archdaily

ZDIEĽAJ NA: