Recept na dokonalé citrónové rezy. Chrumkavé maslové cesto, na ktorom tróni hodvábne jemná citrónová vrstva

Predstavte si chrumkavé maslové cesto, na ktorom tróni hodvábne jemný, no zároveň osviežujúci i sladký krém. Citrónové rezy sú nielen krásne na pohľad, ale zaujmú vyváženou chuťou, v ktorej sa mieša sladkosť s miernou kyslosťou. Jemné poprášenie cukrom dodá celkovému vzhľadu ten správny šmrnc. A ako prejsť od predstáv k činom?

Ingrediencie

Na cesto budete potrebovať:

 • 115 g masla izbovej teploty,
 • 120 g polohrubej múky,
 • 60 g práškového cukru,
 • 1/2 čajovej lyžičky vanilkového extraktu alebo vanilkovej esencie.

Citrónová vrstva:

 • 3 veľké vajíčka,
 • 120 g kryštálového cukru,
 • 3 polievkové lyžice polohrubej múky,
 • 4 polievkové lyžice čerstvej citrónovej šťavy,
 • 2 čajové lyžičky strúhanej citrónovej kôry.

Postup

 1. Rúru predhrejte na 170°C. Štvorcový plech (cca 20×20 cm) vymastite zmäknutým maslom alebo olejom a vysteľte papierom na pečenie.
 2. Pripravte si cesto. Maslo izbovej teploty, práškový cukor, múku a vanilkový extrakt (alebo vanilkovú esenciu) vymiešajte pomocou lyžice alebo ruky.
 3. Keď sa z cesta dá vyformovať guľôčka, ktorá drží pokope, vložte ho do pripraveného plechu a prstami ho zatláčajte. Ruku si môžete posypať múkou, aby sa vám cesto nelepilo na prsty. Snažte sa vytvoriť rovnomernú vrstvu. Môžete si pomôcť aj pohárikom alebo inou nádobou s plochým dnom. Nevynechajte rohy a okraje – cesto musí siahať ku všetkým okrajom, aby sa z neho citrónová vrstva nezlievala dole. Napokon ho celé popichajte vidličkou.
 4. Takto pripravené cesto pečte pri teplote 170°C približne 20 minút alebo kým nie je na okrajoch mierne zlatohnedé. Počas pečenia si pripravte citrónovú vrstvu.
 5. V inej miske zmiešajte vajíčka s cukrom, múkou a citrónovou kôrou. Potom prilejte citrónovú šťavu a znova zamiešajte.
 6. Vyberte z rúry upečené cesto a nalejte naňho citrónovú náplň, ktorú ste práve pripravili.
 7. Pečte ďalších 25-30 minút, alebo kým citrónová vrstva nestuhne. Nemala by sa triasť, keď pohnete plechom, a na povrchu sa môže vytvoriť aj tenká prasklinka.
 8. Po upečení nechajte koláč úplne vychladnúť pri izbovej teplote a potom ho vložte na 2-3 hodiny do chladničky, ideálne však na celú noc.
 9. Hotový koláč pokrájajte na štvorčeky, pred každým rezom namočte nôž do vriacej vody.
 10. Napokon koláč ozdobte práškovým cukrom a podávajte. Ak koláčik nezjete ihneď, skladujte ho v uzavretej nádobe v chladničke maximálne 4-5 dní. Dobrú chuť!

Dokonalé citrónové rezy

Zdroj / Dokonalé citrónové rezy: youtube

ZDIEĽAJ NA: