10+ nápadov, ako vytvoriť umenie z roztavených voskových pasteliek

Nebojte sa, neprinášame vám návod na dokonalú fúkanú, avšak k tejto dávke abstrakcie fén rozhodne potrebovať budete. Určite ste už všetci videli dúhové obrazy z roztavených pastelových farieb. Určite ste už videli aj obrazy, ktoré sa na ne ani zďaleka nepodobali. My vám dnes prinášame zase niečo viac. Obrazy, ktoré využívajú túto metódu „maľby“, avšak so štipkou fantázie a kreativity.

Čo k tomu budeme potrebovať?

  • plátno (odporúčam maliarske alebo akrylové, pretože obyčajný výkres by sa Vám teplom mohol zvlniť),
  • voskové pastelky,
  • lepidlo (prípadne taviacu pištoľ a lepiace tyčinky),
  • fén,
  • šablóny,
  • hlavu plnú nápadov.

Postup ako na to

  1. Dôležitý je nápad, ktorý chcete do obrazu doslova pretaviť. Ak nemáte zrovna tvorivý deň, nechajte sa inšpirovať rôznymi maketami v tvare srdca, kríža alebo kvetu. Mnohí si na obraz dopĺňajú slová, ktorými chcú vystihnúť odkaz obrazu, ako napr. láska, rodina, prebudenie, odvaha alebo nádej. Motív závisí od hraníc vašej fantázie.
  2. Postup sa zdá byť celkom jednoduchý. Pastelky musíte prilepiť o plátno pomocou lepidla alebo taviacej pištole (nie lepiacou páskou alebo izolačkou – tieto obrazy som už videla a je ťažké sa o nich vyjadrovať ako o obrazoch). Predtým si ich porozkladajte v takom tvare, v akom ho máte vo svojej hlave a postupne lepte jednu vedľa druhej. Fénom nahrievate farby dovtedy, kým sa ich konzistencia nezačne meniť, smer tečenia farby závisí od toho, ako budete fén natáčať.
  3. Na obraz je v súčasnosti moderné dokresľovať obrázky pomocou prilepených šablón, ktoré dotvárajú danú myšlienku a atmosféru obrazu (dvojica ukrývajúca sa pod dáždnikom pred záplavou farieb, alebo vaša vlastná fotka). Nezabudnite, že oblasti, ktoré nechcete mať pokryté farbou musíte mať pevne prelepené (navrhujem maliarsku pásku, ľahko sa od papiera odlepí a nezanecháva stopy), aby sa Vám nestalo, že cez oko Vám steká krásna zelená farba.


Video inšpirácie na obrazy z voskoviek

ZDIEĽAJ NA: