Dánska firma vyrába tie najkreatívnejšie detské ihriská na svete. Veľryby, štuky či vesmírne raketoplány rozvíjajú ich predstavivosť

Dáni majú okrem Lega ešte jednú vychytávku, ktorou povzbudzujú detí k rozvoju ich fantázie. Jedna dánska firma stavia originálne detské ihriská, ktoré sú neopakovateľné a nikdy netvoria ich repliky. MONSTRUM založili bývalí divadelní scénografi Ole Barslund Nielsen a Christian Jensen. Spolupracujú od roku 2003 a vystavili napríklad obrovského úhora pri majáku alebo raketoplán pri veži so zakliatou princeznou. Zábavné ihriská lákajú deti k hre v Dánsku, Švédsku, Egypte a ďalších krajinách.

1. Liseberg

Vitajte na ihrisku v Lisebergu, Tivoli v Gothenburgu! Hojdajte sa na gigantických sieťach a vylezte tak vysoko, ako sa odvážite (možno to skúsite, aj keď ste už „dospelák“). Popritom spoznajte slnečné odlesky a veľkých operencov.

2. Pokrivený domček

Vráťme sa do rokov 1800, keď sa Brumleby nachádzalo na vidieku. Toto ihrisko ho vracia späť k životu a omladzuje tradície mliekarov a chovu dobytka.

3. Modrá veľryba

Viete si predstaviť krajší program na nedeľné ráno, ako nechať sa prehltnúť modrou veľrybou? Vylezte na jej chrbát cez plutvu a horolezecké výstupy, alebo sa preštverajte cez jej ústa až do jej žalúdka. Môžete do nej vojsť aj cez dieru na boku a dostať sa do koša na jej chrbáte. Odtiaľ vedie späť na zem zábavná šmykľavka.

4. Óda na ZOO

Tento príbeh sa odohráva v divokej Africkej savane. Lev Chunga si pohodlne leží v tieni a skrýva sa pred malými kozliatkami snívajúc o svojom ďalšom jedle. Za trávou je starý domček na strome s dvomi obrovskými šmykľavkami.

5. Elektrický úhor a maják

Hneď vedľa Národného múzea na Bermudách nájdete veľkého zeleného úhora omotaného okolo majáku. Nemusíte sa však báť, je veľmi priateľský!

6. Detská vlaková stanica

Detská vlaková stanica je interiérové ihrisko pre deti. Nachádza sa v Dánskom železničnom múzeu v Odense. Toto ihrisko je inšpirované Odenskou stanicou z roku 1960.

7. Ihrisko pre deti v Kristineberg

Nájdete tu obrovské sovy vysoké 5,5 metra, ktoré sú kráľom a kráľovnou ihriska. Vládnu šmykľavej zóne, ktorá láka krátkymi i dlhými šmykľavkami. Okrem toho je ihrisko známe aj veľkým množstvom hmyzu na preliezanie.

8. Detské ihrisko v podobe draka

V Mulinghederneskom parku v Aalborgu sa usídlil drak, s ktorým sa môžu deti každý deň hrať. Ak sa na to odvážia!

9. Futuroscope

Premýšľali ste niekedy nad tým, ako vníma náš svet maličký hmyz? Ihrisko Futuroscope pripravilo pre deti dobrodružstvo v megatráve a obrovskými kvetmi a veľkým mravcom.

10. Obrovská veľryba

Veľryby vystupujú v mnohých príbehoch – od Jonáša z Biblie, cez Moby Dicka až po Pinokia. Nastal ten správny čas, aby s ňou prežili svoje dobrodružstvo aj vaše deti.

11. Bermudský trojuholník

Piloti z celého sveta môžu preskúmať Bermudský trojuholník a mnoho príbehov stratených lodí a lietadiel, ktoré v tejto oblasti záhadne zmizli.

12. Glóbus

V DOKK1 (novej knižnici a centre verejných služieb v Arhus) nájdete detské ihrisko Kloden, čo znamená glóbus alebo zemeguľa.

13. Raketa a veža pre princeznu

Toto ihrisko, ako všetky z dielne MONSTRUM, inšpiruje deti k tvorbe rozprávkových príbehov, ktoré môžu prežiť aj na vlastnej koži. Nájdete v ňom miesta na lezenie, šmýkanie aj na oddych a schovávačku.

14. Šťuka

Šťuka je pažravá ryba, ktorá rýchlo zhltne aj vaše deti – aspoň v tomto zábavnom parku. V roku 1230 nemecký vládca chytil šťuku dlhú päť metrov a ťažkú 1/4 tony. Žeby to bola práve táto?

15. Veže

Deti sa tu na chvíľu stávajú dospelými bádateľmi. V Kodani v parku Veže máte mnoho príležitostí na fyzickú aktivitu ale aj na vyskúšanie svojich technických zručností.

Zdroj / Detské ihriská na dánsky spôsob: monstrum.dk | boredpanda

ZDIEĽAJ NA: