Ako zariadiť detskú izbu pre batoľa, predškoláka a mladého študenta? Na tieto veci si dajte pozor!

Žiadna miestnosť vás vo vašej domácnosti nepotrápi viac ako detská izba. Deti veľmi rýchlo rastú a neustále sa menia ich nároky i potreby. Postieľku nahradí posteľ, malý stolík na kreslenie sa zmení na písací stôl a porastú aj skrine a úložné priestory. Každé dva roky nanovo zariaďovať detské izby nie je práve najekonomickejšie riešenie.

Našťastie výrobcovia myslia na rodičov, preto pre nich vytvárajú celé sady nábytku do detskej izby. Vďaka tomu ju zariadite raz dva. Dizajnéri zase pripravujú vychytávky v podobe výškovo prispôsobiteľného nábytku, ktorý oceníte najmä u školákov. Zvoľte preto nábytok, ktorý porastie s deťmi. Na čo si dať pri zariaďovaní detskej izby pozor?

Kvalitný základ – neutrálne steny

Už dávno neplatí, že detské izby pre chlapcov sú modré a detské izby pre dievčatá ružové. Pri maľovaní stien i kúpe nábytku stavte na neutrálne farby. Steny by mali byť biele alebo béžové, ak chcete, aby pôsobili trochu teplejšie. Nábytok môže mať dekor dreva s malými farebnými plochami. Ideálne je napríklad kúpiť otvorené police, kde vystavíte farebné hračky. Na jednoduchej posteli zažiaria farebné periny, prikrývky a vankúše. Nezabudnite na hravý koberec, ktorý jednoducho vymeníte, keď vám doma vyrastie teenager. Investovať do doplnkov je omnoho jednoduchšie, ako meniť každé dva roky farbu stien a nábytok. Deťom sa totiž ich obľúbené farby časom omrzia.

Menej je viac – kúpu nábytku premyslite

Detská izba pre batoľa nepotrebuje veľa nábytku. Skrine môžete kúpiť vo veľkosti, ktorá mu bude vyhovovať aj v školskom veku. Väčšinu času strávi hraním sa na zemi, preto investujte do kvalitného koberca. Nezabudnite na veľa úložných priestorov na hračky.

Neskôr je potrebné začať myslieť na pracovný stolík, najskôr na kreslenie a skladanie, potom na písanie domácich úloh. Pre detské izby existuje mnoho druhov nábytku, ktorý rastie spoločne s deťmi. Písacie stolíky a stoličky sa postupne dvíhajú vyššie podľa toho, ako dieťa rastie. Nezabudnite ani na poličky a samozrejme – dekorácie podľa vkusu vášho dieťatka.

Vyberajte kvalitný nábytok

Pri výbere nábytku do detskej izby si zistite čo najviac informácií o týchto veciach:

  • Materiál – ideálne je drevo, pretože nie je chladné ani príliš tvrdé. Laminát oceníte ak hľadáte lacnejší nábytok.
  • Tvar a spracovanie – samozrejmosťou by mali byť dokonale hladké povrchy, do ktorých si nemôžu zadrieť kožu. Rohy by mali byť zaoblené. Na spojoch musí byť kvalitné kovanie a pevné skrutky.
  • Farebné prevedenie – výrazné farby voľte na doplnkoch a zistite si, či sa farebný nábytok dá ľahko premaľovať, keď sa dieťaťu omrzí.
  • Variabilita – stoličky rastúce s dieťaťom alebo prebaľovací pult, ktorý sa premení na komodu, to všetko vám ušetri nervy i peniaze.

Deľba priestoru

V detskej izbe pre chlapcov i v detskej izbe pre dievčatá nesmú chýbať tri základné zóny. Prvá zóna je venovaná spánku a dominuje jej posteľ. Druhú zónu predstavuje pracovný kútik s ergonomicky tvarovaným nábytkom, vhodný na učenie a prípravu do školy. Tretia zóna je miesto na hranie spojené s úložným priestorom.

Ak v detskej izbe bývajú dve deti, každé z nich by malo mať svoj vlastný priestor. Môžete ho vymedziť farebne alebo usporiadaním nábytku. Deti potrebujú pravidelný režim dňa, preto im vytvorte vhodné zázemie.

Extra tipy podľa veku dieťaťa

Kojenec

Novorodeniatko nepotrebuje veľa vlastného priestoru, postačí mu postieľka a stabilný prebaľovací pultík.

Batoľa

Dieťa v tomto veku všetko skúma, preto je potrebné myslieť na bezpečnosť. Uzavreté zásuvky, chrániče ostrých rohov a poistky na otváranie skriniek sú určite na mieste. Investujte do úložných boxov na hračky.

Predškolák

Potrebuje miesto, kam sa môže schovať. Ak nechcete, aby vám rozoberal sedačku a vyrábal si bunker, kúpte mu interiérový domček alebo stan. V tomto veku už potrebuje prvý stolík na maľovanie a projekty do škôlky.

Školák

V tomto veku investujte do pracovného stola a pohodlnej stoličky. Ideálne je, ak sa takýto nábytok dá výškovo nastavovať. Taktiež potrebuje dostatočné osvetlenie na večerné učenie – jedno centrálne svietidlo nestačí.

Študent

Najradšej by si detskú izbu zariadil sám, no stále je potrebné premýšľať ekonomicky. Dovoľte mu teda, aby si ju ozdobil podľa vlastného vkusu.

Široký sortiment detských izieb nájdete na stránke detskapostel

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov