Creativeworld Trends: Ať žije rukodělná výroba

Creativeworld Trends svými kreativními tématy oslovují zejména aktivní komunitu kutilů, která se zaměřuje na hospodárné využívání materiálů a výrobků. Stávající věci se používají a zkrášlují, aby vznikly nové věci a nové materiály. Trendy veletrhu Creativeworld se však především zaměřují na ruční práce, jak ostatně naznačuje i motto pro sezonu 2022/23: Manual Movement (manuální hnutí).

V posledních dvou letech nesmírně roste význam hodnot, jako jsou komunita, osobní kontakt, výměna a uvědomělá spotřeba. Tento vývoj má dopad i na sektor kutilství a rukodělného tvoření. Po celém světě rostou komunity kreativních lidí a výměna se již neomezuje pouze na soukromou sféru, ale čile se vyměňuje i ve veřejném prostoru ve městě. Městské oázy se tak stávají místy setkávání, která jsou kreativně koncipována v rámci komunitních projektů. Kromě rozvíjení komunit přispívá vědomá spotřeba i ke značnému rozvoji řemesel. Mnoho lidí se zabývá otázkou, jak z toho, co již existuje, vytvořit něco nového, a tím prodloužit životní cyklus výrobků. Tímto způsobem můžeme žít odpovědně k životnímu prostředí, a navíc být kreativní.

Quadra je projekt milánského sdružení WAU! na přeměnu bývalého parkoviště v Miláně.

Vizualizace: Serena Confalonieri – Quadra – Piazze Aperte Comune di Milano – WAU!Milano – Alice Mantovani

Z pověření společnosti Messe Frankfurt vypracovala skupina kreativců z agentury Stilburo bora.herke.palmisano přehled trendů Creativeworld Trends 22+ inspirovaných novým vývojem a vlivy ve světě kreativity.

Trend kutilství je nezdolný a dopředu ho žene i uvědomělá spotřeba. Hnacím motorem tohoto odvětví jsou recyklace a upcyklace oblečení, textilu, nádobí nebo nábytku,“ říká Claudia Herke z agentury bora.herke.palmisano. „Důležitou roli hrají rukodělné techniky, jako je tkaní, háčkování, vyšívání, práce s přírodními materiály, pletení a mnohé další, mnohdy už zapomenuté postupy. Lidé se vracejí k tradičním technikám nebo je znovu objevují, aby jim pomohly zušlechtit různé zapomenuté a opět nalezené poklady. Proto na veletrhu Creativeworld v souvislosti s Trendy 22+ mluvíme o hnutí manuální a rukodělné práce – hnutí řemesel.“

Díky třem světům trendů – „colour statement“, „organic traces“ a „lovely keeping“ – dostávají staré oblíbené kousky nový život, městský prostor se stává plátnem a příroda je místem k hledání ztracených stop.

Colour statement (vyjádřit se barvou): barva jako pozitivní sdělení

Tento trend je optimistický a vyzařuje radost ze života. Ve městech se uplatní ve formě velkoplošných instalací, díky nimž jsou barevnější a veselejší, doma pak interiér zkrášlí barevnými doplňky. Vedle výrazných barev, jako je fialová nebo oranžová, se v tomto trendu významně uplatní pestré vzory. Motiv kostky se objevuje všude – na látkách, papírenském zboží i porcelánu. Renesanci zažívají norské vzory – návrháři čerpají inspiraci z jemných žakárových vzorů typických norských svetrů. Například ruční náplet s norským vzorem se skvěle uplatní jako manžety vintage bundičky. I v tomto trendu je důležitá myšlenka recyklace nebo opětovného použití. Visible Mending, umělecké opravování rozbitých věcí, posouvá trendy 22+ na další úroveň. V minulé sezoně se textilie opravovaly látacím stehem, nyní se poškozené oblečení opravuje a zároveň zdobí barevnými vzory, kostkami, pruhy a skutečnými uměleckými díly. Například obyčejná jednobarevná kožená taška shoperka se mění v jedinečný doplněk díky aplikovaným kontrastním výrazným kostkám.

Pro vyznavače tohoto trendu nabízí specializovaný obchod pro kreativní tvoření látky, vlnu, spreje a fixy na textilní materiály, keramická pera a mnoho dalších potřeb. Svůj sortiment může rozšířit i o galanterní zboží, jako je příze, nůžky na látky, špendlíky nebo knoflíky.

Organic traces (inspirace organickými materiály): hledání stop v přírodě

Trend „organic traces“ se inspiruje abstraktními vlivy a organickými materiály. Příroda slouží jako předloha pro tisky a vzory, struktury, textury a povrchy. Nekonečné bohatství materiálů máme v přírodě takříkajíc na dosah ruky. Kořeny, suché větve, tráva nebo větvičky se dají využít jako štětce, svázat, krátce namočit do barvy, a ty pak aplikovat třeba na papír, látku nebo keramiku, kde zanechají abstraktní stopy. Z barevných provázků, juty nebo sisalu tvořivé ruce vykouzlí tkané doplňky, jako jsou malé podtácky nebo ubrousky. Trend dává slovo tradičním řemeslným technikám, jako je například háčkování, jež lze využít pro výrobu košíků ze silných šňůr a provazů. Pozadu nezůstává ani recyklace nebo upcyklace. Obnošené džíny dostanou zcela nový život, když je kompletně rozstříháme na přízi. Ve specializovaném obchodě si koupíme kvalitní anebo dokonce ruční papíry, nedekorovaná přání, karton, štětce, přírodní a jiné razítkovací barvy a můžeme se pustit do tvoření.

Lovely keepings (krásné věci): trvalost jako udržitelná alternativa

Po nejistých časech koronavirové epidemie lidé touží po nostalgických hodnotách, zboží s dlouhou životností a znovuobjevování milovaných věcí. Tato romantická nálada dominuje i trendu „lovely keepings“. Novou romantiku podtrhují květinové vzory, květy nebo ornamenty aplikované na staré ubrusy, ložní prádlo, krajkové halenky nebo šaty po tetě. Dekoruje se tradičními vyšívacími technikami, jako je prošívání, obšívání, zdobení okrajů, volánky, bordury, zadní stehy nebo drobné ozdobné stehy. Pro domácnost se oživuje, zdobí a přetváří použité nádobí, porcelán a dekorativní předměty. Zdobí se drobnosti, které leží ladem ve skříních. Kapesníky se vyšívají a mění na ubrousky, navlékají se na ně korálky nebo sponky do vlasů se zdobí květinovým vzorem.

Nabídka specializovaných obchodů je široká a může zahrnovat barvy na porcelán, štětce, příze, háčkovací a pletací jehlice a samozřejmě nabídku knih, brožur a návodů na tradiční vyšívací techniky.

Veletrh Creativeworld se bude jako obvykle konat na konci ledna společně s mezinárodními veletrhy spotřebního zboží Christmasworld a Paperworld.

Christmasworld: od 28. ledna do 1. února 2022

Paperworld a Creativeworld: od 29. ledna do 1. února 2022

Víc informaci: creativeworld.messefrankfurt.com/presse

Sociální sítě:

  • www.facebook.com/creativeworld.frankfurt
  • www.instagram.com/creativeworld.frankfurt
  • www.linkedin.com/company/creativeworldfrankfurt
  • www.twitter.com/Creativeworld
ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov