Čo by som mal zvážiť pri výbere posteľnej bielizne pre moje dieťa?

Vybavenie detskej izbičky nie je len nábytok, ale tiež doplnky a textílie. Veľmi výrazným prvkom môže byť posteľná bielizeň, ktorá by mala byť vyberaná najmä s ohľadom na potreby dieťaťa. Čo všetko teda brať do úvahy?

Rovnako ako pri výbere oblečenia sa i pri voľbe detskej posteľnej bielizne musíme orientovať podľa špecifických funkčných a vzhľadových charakteristík. V dnešnej dobe je na trhu celá škála rôznych druhov posteľnej bielizne, niektoré sa však pre deti vyložene nehodia, a to nielen kvôli málo priedušnému alebo kĺzavému materiálu, ale tiež nevhodnej farebnosti či motívom. Existuje niekoľko zásad, ktoré by mali byť pri výbere detskej posteľnej bielizne dodržané.

Zásady výberu detskej posteľnej bielizne

Posteľnú bielizeň tvorí spravidla set obsahujúci obliečku na vankúš a perinu, ktorý je doplnený plachtou. Štandardne sa tieto tri časti nakupujú v niekoľkých (minimálne dvoch) setoch, aby sa dali okamžite vymeniť (i keď u menších detí je rozhodne lepšie mať setov viac kvôli rýchlejšiemu špineniu). Obliečky na vankúš a perinu bývajú obvykle s rovnakým vzorkovaním alebo motívom. Plachty je k nim vhodné nakupovať tak, aby ladili – buď jednofarebné v rovnakom alebo kontrastnom tóne, prípadne so vzorkou, ak je potlač obliečok nevýrazná. Pri výbere by mali byť tak zohľadňované nasledujúce vlastnosti:

  • veľkosť
  • materiál
  • vzhľad (s ohľadom na vzájomnú kompatibilitu i súlad s ladením izbičky)
  • spôsob zapínania

Ako vybrať správnu veľkosť?

Veľkosť posteľnej bielizne sa odvodzuje od predmetov, ktoré má obliekať, tzn. detské posteľné obliečky od rozmerov periny a vankúša a plachta od rozmerov matracu. Na každom produkte je vždy uvedená veľkosť, ktorá je štandardizovaná podľa rozmerov daných predmetov. Predtým, než zvolíte materiál a motívy, ktoré sa vám páčia, vždy sa najskôr uistite, že vankúš a perina majú štandardné rozmery, resp. že ponúkaný rozmer obliečok ich veľkosti odpovedá. Najmä vankúše a periny z obchodov s pobočkami po celom svete bývajú odlišného štandardu.

Materiál dodáva dôležité funkčné vlastnosti

Do detskej postieľky či postele by mal byť vyberaný predovšetkým nedráždivý materiál, obvykle sa odporúča bavlna alebo krep, prípadne flanel. Všetky tieto materiály sú na prírodnej báze, priedušné a veľmi dobre odvádzajú vlhkosť, zároveň sú dostatočne pohodlné a príjemné na dotyk a poskytujú potrebnú tepelnú izoláciu. Detské obliečky a plachty sa vyrábajú práve z týchto materiálov, občas sa však stane, že narazíte i na iné, ktorým je však lepšie sa vyhnúť.

Aké voliť motívy, vzorky a farby?

Kreativitu uplatníte najmä pri výbere vzhľadu posteľnej bielizne. Ako už bolo zmienené vyššie, v tomto smere je dobré orientovať sa na vzájomnú kompatibilitu vzorov a farieb a zladiť ich i s riešením izby. Detské obliečky sú typické využívaním odpovedajúcich motívov a vzorov zahrňujúcich zvieratká či kvety, alebo naopak autíčka a stroje či zvláštne geometrické útvary. Veľmi obľúbené sú i klasické alebo moderné postavičky a výjavy z detských programovvankúše pre deti tak môžu zobrazovať postavu z ich obľúbenej rozprávky.

Prečo dávať pozor na zapínanie

Obliečky sa vyrábajú s rôznymi variantami zapínania, ktoré so sebou nesú výhody i nevýhody. U detských obliečok je vhodné sa vyhýbať malým gombíkom (kvôli riziku uvoľnenia a v lepšom prípade prehltnutia) či klasických zipsom (kvôli poškrabaniu). Výhodné je zadovážiť si obliečky zakladacie, ktoré zapínanie vôbec neobsahujú. Detskú posteľnú bielizeň si môžete zadovážiť v celej škále variantov, zaujímavé produkty nájdete na https://www.sinsay.com/sk/sk/.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov