Švajčiari vyrobili „vysávač vzduchu“ – má nás zbaviť emisií a vyživiť rastliny v skleníkoch!

Aby bol život na našej planéte trvalo udržateľný a príjemný aj pre našich pravnukov a pravnučky, je potrebné zachovať čistú atmosféru. Preto tiež vznikla Parížska dohoda, podľa ktorej je potrebné odstrániť z atmosféry 5 miliárd ton CO2 každý rok. Oxid uhličitý je pre nás postrachom hlavne kvôli skleníkovému efektu a globálnemu otepľovaniu. Aj kvôli tomu si švajčiarska firma Climeworks dala za cieľ nájsť riešenie a vytvorila stroj, ktorý je „vysávačom vzduchu“. Toto zariadenie na vysávanie CO2 sa nachádza v mestečku Hinwil pri Zürichu. Do roku 2025 plánuje Climeworks rozšíriť inovatívnu technológiu tak, aby každý rok zachytila 1 percento ročných emisií CO2 z celého sveta. Jediným problémom je vysoká cena.

Foto: Climeworks

Climeworks založili študenti z miestnej univerzity v roku 2009. Vzduch do seba nasávajú a preháňajú ho cez filtre, preto sa im niekedy hovorí aj umelé stromy. Náklady na vyčistenie vzduchu o jednu tonu CO2 sú približne 600 dolárov, čo je v prepočte 514 eur. Autori sú však optimistickí. Svoj stroj neustále vylepšujú a postupne tvoria jeho druhý prototyp. V najbližších 3-5 rokoch by mala cena za tonu emisií klesnúť na 200 dolárov, teda približne 171 eur, no ich dlhodobý cieľ je zníženie týchto nákladov na 85,5 eur.

Foto: Climeworks

Vysatý oxid uhličitý bolo doteraz potrebné stlačiť, uložiť a dlhodobo skladovať. Firma Climeworks však prišla s lepším riešením. Nadviazala spoluprácu s pestovateľmi zeleniny, ktorí ho využívajú vo veľkých skleníkoch. Okrem toho sú aj partnermi automobilky Audi, s ktorom majú spoločný cieľ – vyrábať obnoviteľné zdroje energie. Najnovšie sa zameriavajú na výrobcov sýtených nápojov. Zvyšné plyny plánujú zaviesť pod zem a odstrániť tak časť emisií z povrchu planéty. Pokiaľ však nedôjde k zmene legislatívy v jednotlivých štátoch, nedostatok financií môže ich nápad úplne zruinovať.

Foto: Julia Dunlop/Climeworks

Climeworks – zachytáva CO2 zo vzduchu

Zdroj / Zariadenie Climeworks na čistenie atmosféry: www.clime works.com

ZDIEĽAJ NA: