Švajčiari vyrobili „vysávač vzduchu“ – má nás zbaviť emisií a vyživiť rastliny v skleníkoch!

Aby bol život na našej planéte trvalo udržateľný a príjemný aj pre našich pravnukov a pravnučky, je potrebné zachovať čistú atmosféru. Preto tiež vznikla Parížska dohoda, podľa ktorej je potrebné odstrániť z atmosféry 5 miliárd ton CO2 každý rok. Oxid uhličitý je pre nás postrachom hlavne kvôli skleníkovému efektu a globálnemu otepľovaniu. Aj kvôli tomu si švajčiarska firma Climeworks dala za cieľ nájsť riešenie a vytvorila stroj, ktorý je „vysávačom vzduchu“. Toto zariadenie na vysávanie CO2 sa nachádza v mestečku Hinwil pri Zürichu. Do roku 2025 plánuje Climeworks rozšíriť inovatívnu technológiu tak, aby každý rok zachytila 1 percento ročných emisií CO2 z celého sveta. Jediným problémom je vysoká cena.

Climeworks založili študenti z miestnej univerzity v roku 2009. Vzduch do seba nasávajú a preháňajú ho cez filtre, preto sa im niekedy hovorí aj umelé stromy. Náklady na vyčistenie vzduchu o jednu tonu CO2 sú približne 600 dolárov, čo je v prepočte 514 eur. Autori sú však optimistickí. Svoj stroj neustále vylepšujú a postupne tvoria jeho druhý prototyp. V najbližších 3-5 rokoch by mala cena za tonu emisií klesnúť na 200 dolárov, teda približne 171 eur, no ich dlhodobý cieľ je zníženie týchto nákladov na 85,5 eur.

Vysatý oxid uhličitý bolo doteraz potrebné stlačiť, uložiť a dlhodobo skladovať. Firma Climeworks však prišla s lepším riešením. Nadviazala spoluprácu s pestovateľmi zeleniny, ktorí ho využívajú vo veľkých skleníkoch. Okrem toho sú aj partnermi automobilky Audi, s ktorom majú spoločný cieľ – vyrábať obnoviteľné zdroje energie. Najnovšie sa zameriavajú na výrobcov sýtených nápojov. Zvyšné plyny plánujú zaviesť pod zem a odstrániť tak časť emisií z povrchu planéty. Pokiaľ však nedôjde k zmene legislatívy v jednotlivých štátoch, nedostatok financií môže ich nápad úplne zruinovať.

Climeworks – zachytáva CO2 zo vzduchu

Zdroj / Zariadenie Climeworks na čistenie atmosféry: www.clime works.com

ZDIEĽAJ NA: