Recept na dokonalý cheesecake so smotanovou a malinovou polevou

Vedeli by ste si vybrať jeden zákusok, ktorý by sa dal označiť za Váš najobľúbenejší? Stará mama by sa iste nahnevala, ak by to nebol fajnový domáci koláčik z jej dielne. Samozrejme, na takéto dobroty sa nič nechytá, no súčasná doba prináša maškrty od výmyslu sveta, ktoré tradičnej kuchyni konkurujú. Najmä v našich končinách sa veľkej obľube teší cheesecake. Dobrota, o ktorej babičkin receptár určite ani nechyruje. Tento svieži tvarohový koláčik k nám prišiel spoza veľkej mláky, no udomácnil sa tu celkom úspešne. Ľudia prichádzajú s mnohými vylepšeniami, tajnými ingredienciami a overenými postupmi, pomocou ktorých sa dopracujete k ideálnemu výsledku. Ak aj Vy hľadáte recept na dokonalý cheesecake, jeden taký Vám ponúkame. Bude to ten „pravý“?

recept na dokonaly cheesecake 15

Tento recept je upravený pre naše podmienky a použité suroviny sú ľahko dostupné. Výsledok je rovnako dobrý, ako keby sme použili pôvodné americké ingrediencie. Množstvo je určené pre 23 – 24 cm tortovú formu.

Ingrediencie

Na kôrku:

 • 200 – 250 g sušienok Bebe,
 • 100 g grahamových chlebíčkov Knuspi,
 • 50 g cukru,
 • 100 g masla,
 • štipku soli.

Na krém:

 • 400 g Lučiny,
 • 2 veľké vanilkové Pribináčiky (250 g),
 • 60 g práškového cukru,
 • 2 veľké vajcia,
 • štipku soli.

Na polevu:

 • 2 hrnčeky kyslej smotany (475 ml),
 • 35 g práškového cukru,
 • 1 vrecúško vanilkového cukru,
 • 340 g čerstvých alebo mrazených malín,
 • 100 g krupicového cukru,
 • 120 ml vody.

Postup

1. Najprv si pripravíme tortovú formu. Je potrebné ju dobre vymazať maslom a celú obaliť alobalom. Koláč sa pripravuje vo vodnom kúpeli a alobal formu utesní.

recept na dokonaly cheesecake 1

2. Rúru predhrejeme na 180°C a pripravíme krustu. Najlepšie je sušienky rozdrviť v kuchynskom robote. Potom pridáme ostatné prísady a ešte niekoľkokrát v robote premiesime. Maslo musí byť nerozpustené. Ideálna konzistencia zmesi na krustu je hrudkovitá. Zmes rozprestrieme na dno formy a dôkladne ju zlisuje (môžeme si pomôcť vyšším pohárom). Okraje necháme trošku vyvýšené. Krustu dáme na 10 minút do rúry zapiecť. Vychladnutú ju necháme po dobu ďalších príprav v chladničke.

recept na dokonaly cheesecake 2

3. Rozšľaháme Lučinu s Pribináčikmi, pridáme cukor a štipku soli. Vajíčka pridávame opatrne nakoniec. Keby sme ich pridali na začiatku, dostane sa do zmesi príliš veľké množstvo vzduchu, na čo treba dať pozor. Výsledok by bol pokazený vzduchovými bublinami.

recept na dokonaly cheesecake 3

4. Formu s krustou vyberieme z chladničky a umiestnime do vysokého pekáča do vodného kúpeľa. Nalejeme krém na kôrku. Aby sme sa zbavili prípadného vzduchu, špičkou noža niekoľkokrát opíšeme do krému písmeno S.

recept na dokonaly cheesecake 4

Pekáč s formou vo vodnom kúpeli dáme piecť do rúry a teplotu znížime na 160°C. Pečieme 30 minút a do tej doby rúru neotvárame. Po 30 minútach skontrolujeme poklepom konzistenciu. Koláč je hotový vo chvíli, keď je konzistencia rôsolovitá. Krém už nie je tekutý, ale tiež nie je celkom tuhý. Hotový koláč necháme vychladnúť v rúre pri pootvorených dvierkach, aby nepopraskal. Vychladnutý koláč potom umiestnime na niekoľko hodín (minimálne 4) do chladničky prikrytý alobalom tak, aby sa nedotýkal povrchu.

recept na dokonaly cheesecake 5

5. Polevu pripravíme z kyslej smotany, ktorú v miske rozmiešame s cukrom a vanilkovým cukrom. Polevy bude dosť na silnú vrstvu a ešte zostane na dozdobenie každého kúsku. Malinovú polevu pripravíme v kastróliku. Maliny spolu s cukrom a vodou roztlačíme drvičom na zemiaky. Na strednom ohni za stáleho miešania metličkou zahrievame 5 minút, potom necháme vychladnúť.

recept na dokonaly cheesecake 6

6. Koláč vyberieme z chladničky a nožom pomaly oddelíme od formy. Potom ešte len formu otvoríme.

recept na dokonaly cheesecake 7

Povrch koláča potrieme bielou smotanovou polevou. Nakrájaný ho potom dozdobíme malinovú polevou.

recept na dokonaly cheesecake 8

Dokonalý cheesecake

recept na dokonaly cheesecake 14

Fotografie / Cheesecake so smotanovou a malinovou polevou: © simplyrecipes

ZDIEĽAJ NA: