Cestovanie s malými deťmi. Ako sa naň pripraviť?

Myslíte si, že keď ste sa stali rodičmi, s cestovaním sa na pár rokov musíte rozlúčiť? A čo tak si vziať dieťatko so sebou? Poradíme vám, ako sa na cestovanie s malými deťmi pripraviť.

Cestovná postieľka nielen na dovolenku

Počas každého dlhšieho výletu je dôležité mať kde spať, mať čosi pod zub a, samozrejme, mať zabezpečené optimálne podmienky na hygienu. Preto vám nič nebráni v tom, aby ste so sebou vzali aj vaše dieťatko.

Dnes nie je problém nájsť cestovnú postieľku, s ktorou sa jednoducho manipuluje a je dobre skladná nielen v čase nevyužívania, ale napríklad aj v kufri auta. Mnohí rodičia si jednu zaobstarajú aj k svojim rodičom, aby sa drobček mohol pohodlne vyspať, keď príde potešiť babičku a dedka.

Cestovná postieľka má rozmery ako klasická, a keď máte problém s tým, že je matrac príliš nízko, jednoducho si dokúpite popruh, ktorým matrac pripevníte do požadovanej výšky. Boky cestovnej postieľky sú mäkké, zvyčajne sieťovinového charakteru, takže dieťatko všetko vidí a postieľku môže využívať i ako ohrádku na hranie.

Existujú však aj také cestovné postieľky, ktoré poskytujú len toľko priestoru, koľko dieťatko nevyhnutne potrebuje na pohodlný spánok. Sú zvlášť vhodné pre bábätká a ich samozrejmou súčasťou je aj sieťka proti hmyzu či ochrana pred UV žiarením. Takéto cestovné postieľky môžete preto využívať aj v exteriéri. Ďalšou možnosťou je využiť stojan na vaničku kočíka, čím takisto získate provizórnu postieľku.

Nosiče, „golfáče“ a odrážadlá

Okrem cestovnej postieľky si zaobstarajte aj nosič pre dieťatko, pretože možno počas svojho putovania narazíte na miesta, kam sa vám s kočíkom nebude chcieť. Bežné alebo turistické nosiče sú ergonomicky tvarované a počas nosenia sa dobre cíti dieťatko aj mamička. Ak už má drobček svoju váhu, majte poruke športový alebo golfový kočík, najlepšie nejaký dobre skladný, s ľahkou konštrukciou. Športovo založené detičky sa potešia, ak ich na dovolenke bude sprevádzať obľúbené odrážadlo či bicykel.

Čo ešte dieťatku pobaliť

Keď budete stáť pred otvoreným kufrom, myslite na to, že možno počas dovolenky nebude poruke nijaký obchod. Okrem oblečenia do každého počasia teda zbaľte dostatok plienok, vlhčené utierky, plienky na kúpanie, lieky proti bolesti a horúčke, rýchloobväzy, a nezabudnite ani na obľúbené hračky vašich maličkých. Samozrejme, nie tie najväčšie. Postačia aj knižky či malé autíčka, hrkálky, bábiky, maľovanky alebo puzzle.

Pokiaľ cestujete k moru s piesočnatou plážou, zbaľte hračky do vody a do piesku a nafukovacie kolesá či rukávniky. V nepriaznivom počasí počas turistiky v horách oceníte i náhradnú obuv či pršiplášť. Sú však chvíle, keď sú všetky hračky zbytočné. Vtedy prídu vhod pochutiny, ktoré má každá matka vždy so sebou, napr. v praktických nádobkách s vekom. Pitný režim sa bude ľahšie dodržiavať vďaka cestovným fľaštičkám. Ak má dieťatko mojkáča, bez ktorého nezaspí, toho by ste mali pobaliť ako prvého. J Keď sa na cestovanie s malým dieťaťom vzorne pripravíte, svoju dovolenku si zaiste užijete.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov