Mladá architektka odkúpila staré špinavé verejné toalety. Premenila ich na príjemný jednoizbový byt s 55 m²!

Keď ide o hľadanie bývania, Londýnčania vedia ako na to. Aj z najmenšieho priestoru dokážu vytvoriť útulný domov. Architektka Laura Clark však posunula renováciu a prispôsobovanie priestoru na bývanie na úplne nový level. Staré verejné toalety premenila na luxusný súkromný byt!

Nový bytík má iba 55 m², volá sa Crystal Palace Parade a jeho renovácia udivuje mnohých ľudí. Hoci sa Laura Clark musela najprv vysporiadať s chaotickými papiermi a zistiť, komu toalety vlastne patria, prekonala všetky prekážky a luxusný byt je na svete. Toalety objavila v roku 2005 ako čerstvá absolventka Glasgowskej školy umenia. Mladá architekta hľadala jedinečnú výzvu a našla ju – miesto so zaujímavou históriou, ktoré je zabudnuté a obchádzané.

Verejné toalety sú postavené uprostred troch pozemkov, takže najskôr potrebovala zistiť, od koho ich musí odkúpiť a kto je za ne zodpovedný. Po úmornom papierovaní zistila, že tento priestor nemôže byť využitý na komerčné účely. A vtedy jej to napadlo – urobí z toho jednoizbový byt. Čakalo na ňu ešte kopec administratívnej práce a prekážok, ale odhodlanie bolo veľké. A tak v roku 2011 začala prerábať.

Toalety boli postavené v roku 1929 a naposledy boli používané v osemdesiatych rokoch minulého storočia. Clarkovej firma Lamp Architects premenila plesnivé toalety na svetlý, útulný dom v hodnote 65,000 libier. Neúnavne pracovala po boku murárov a pomáhala s renováciou. Z malej nory pod úrovňou cesty sa stal domov s množstvom úložného priestoru, modernou kuchyňou a zlatou kúpeľňou. Z pôvodného priestoru ostali kachličky v kuchyni a zrkadlo v obývačke. Byt okorenila aj svojským zmyslom pre humor, keď do kuchyne zavesila plagát s informáciami ako sa vyhnúť prenosu pohlavných chorôb.


Stránka architektov: Lamp Architects

Zdroj / Byt z verejných toaliet: inhabitat | apartmenttherapy

ZDIEĽAJ NA: