Na prvý pohľad pripomína skôr chodbu. Emma býva v byte, ktorý má neuveriteľných 8 m²!

Osem metrov štvorcových naozaj nie je veľa. V bežnom dome to môže byť veľkosť obývačky alebo detskej izby pre dve deti. Viete si predstaviť, že by to bol celý váš byt? Pre byty v Japonsku je malá rozloha pomerne typická, ale cestovateľka Emma si vybrala naozaj nezvyčajný kúsok v Tokiu.

Pri vstupe sa na nás z oboch strán valia steny – sú tak blízko pri sebe, že sa ich môžete dotknúť oboma rukami naraz. Byt pripomína chodbu, z ktorej sa odbočuje iba do mikro-kúpeľne s toaletou. Majiteľka ho však vníma veľmi optimisticky a je rada, že konečne našla byt s viacerými „poschodiami“, keďže do postele musí vyliezť po rebríku. Isté je, že človek trpiaci klaustrofóbiou by sa tu pokojne nevyspal.

Nábytok je natlačený pri jednej stene. Svetlým bodom je vstavaná skriňa, ale ani v tej nie je veľa úložného priestoru – aspoň nie na toľko kusov oblečenia, koľko by si priala. Kuchyňu predstavuje mikrovlnka a toaster, ktoré sú k sebe kvôli možnému zemetraseniu prilepené, no vo výklenku pri okne je ešte malé umývadlo a maličký sporák. Paradoxne, v tomto minibyte je aj balkón, na ktorý sa síce dá vyjsť, ale nedajú sa úplne otvoriť dvere.

Emme sa páči, že ju byt núti byť kreatívnou. Medzi vychytávky nepatrí iba WC schované pod umývadlom, ktoré sa dá ľahko odsunúť, ale sklápacia pomôcka na vešanie bielizne. Japonci nezvyknú používať kuchynské linky s veľkými pracovnými doskami, preto krája tak, že dosku položí cez umývadlo. Bežné je aj sedenie na zemi, preto má blízko balkónových dverí podložku na sedenie a rozkladací stolík vhodný na jedenie i na notebook. Vyberte sa k nej na návštevu v krátkom videu. Vedeli by ste si predstaviť život v takomto stiesnenom priestore?

Ako sa dá žiť iba na 8 m²? Pozrite si toto video

Fotografie, video a zdroj / Byt s 8 m² © livingbiginatinyhouse

ZDIEĽAJ NA: