Ako sa zbaviť buriny a skvalitniť pôdu na záhrade? Tento záhradkár vám ukáže, ako to dokázal s novinovým papierom!

Záhradkári, skúšali ste už bojovať proti burine novinovým papierom? Ak s ním doteraz nemáte skúsenosti, máme pre vás Kevinov návod, ako na to. Ide o jednoduchý odskúšaný proces s úžasnými výsledkami.

  1. Vytrhávanie buriny je strata času, ktorý viete využiť aj inak. Počas vytrhávania sa ak tak dostávajú semienka alebo časti buriny naspäť do pôdy, ktorá je týmto procesom ešte aj prekyprená a nechtiac takto tvoríme ideálne prostredie pre ďalšiu burinu. Ak s tým chcete skoncovať, je čas vymyslieť nový spôsob starostlivosti o záhradku. Pripravte si preto novinový papier.
  2. Burina nemôže rásť a rozmnožovať sa semenami, keď je pokrytá hrubou vrstvou novinového papiera!
  3. Najskôr miesto kde máte rastliny popretkávané burinou poriadne pozalievajte. Potom na hriadku naukladajte vrstvu novín tak, aby úžitkové alebo okrasné rastliny vytŕčali pomedzi papiere. Burinu jednoducho prikryte.
  4. Rastlinky v tejto záhradke sú okrasné a po obklopení novinovým papierom sa konečne zhlboka nadýchli. Papier prepúšťa vodu, takže nemusíte vôbec báť bohato hriadky zalievať. Noviny zalejte hneď ako ich rozložíte, inak ich odnesie vietor.
  5. Nakoniec celú plochu papiera pokryte mulčovacou kôrou.
  6. Papier sa bude postupne rozpadávať a vytvorí skvelú pôdu aj pre užitočné organizmy ako sú napríklad dážďovky. Nemusíte sa obávať ani toxického vplyvu farby na novinovom papieri, pretože v súčasnosti sa používajú farby so sójovým základom. Namiesto novín môžete použiť tiež kartón, ale noviny ľahšie navrstvíte okolo rastlín bez potreby rezania. Po roku tento proces zopakujte.

Autor nápadu K. L. Jacobs / Ako vyhubiť burinu novinovým papierom ©agardenforthehouse

ZDIEĽAJ NA: