Recept na vynikajúce brownies s pistáciovou chalvou stojí za vyskúšanie!

Chalva či halva?

Chalva, bulharský chalva, turecký helva, ázerbajdžánsky halva, sanskritom halava, hebrejský chalva, arabský halawa, patrí k jedným z najstarších orientálnych cukroviniek, na ktorej si pochutnávali už starí Sumeri. Názov pochádza z arabského slova hilwa, čo v preklade znamená sladký.

Ako sa vyrába?

Našim zemepisným aj chuťovým bunkám je bližšie chalva vyrobená zo sezamu, resp. zo sezamovej pasty tahini. Cukrový roztok dochutený pastou sa zmieša so špeciálnym výluhom z rastlín, obsahujúcich tzv. saponíny (u nás sa nahrádza obyčajným vajcom). Chalvu môžeme podľa pôvodu a použitých surovín členiť na dva druhy. V oblasti Turecka, Pakistanu, Indie a Iránu sa chalva vyrába hlavne z krupice. Pôvodná chalva zo Stredozemia a Balkánu sa vyrába častejšie zo sezamovej pasty. V Rusku je chalva ochucovaná melasou a nie je až tak sladká. Na dovolenke v Egypte, Grécku, Macedónsku, Tunisku alebo Turecku budete mať zaiste možnosť ochutnať pravú originálnu chalvu od pouličných predajcov.

Výživná hodnota

Chalva je pomerne málo energeticky náročná (je vhodná pre malé deti, športovcom dodá rýchly cukor), nezaťažuje náš organizmus. Je ale veľmi sladká, pomôcť tak môže osobám, ktorí potrebujú pribrať. Sezamové semienka, ktoré sú súčasťou pôvodnej receptúry chalvy, sú zdrojom vlákniny, proteínov i stopových prvkov. Chalva obsahuje veľa draslíka, horčíka a železa. Neobsahuje cholesterol a je väčšinou bez konzervačných látok.

Príchute

Do chalvy sa obvykle pridávajú rôzne oriešky, a to hlavne pistácie a mandle. Nie je ale neobvyklá ani chalva vanilková, čokoládová alebo kakaová (popr. karobová), najnovšie aj mrkvová. Ďalšími ingredienciami chalvy sú bežne sušené mlieko či rôzne esencie.

Recept na sezamovú pastú tahini

Tahini je univerzálna pasta, ktorú môžete používať namiesto arašidového masla, pridávať do hummusu alebo do chalvy. Sezamová pasta obsahuje mnoho prospešných látok (vysoké množstvo vitamínu E, vitamíny B1, B2, B3, B5 a B15), je bohatá na minerály (fosfor, draslík, zinok, lecitín, horčík a železo) a je tiež označovaná za jeden z najlepších zdrojov vápnika, obsahuje údajne dokonca viac bielkovín, než väčšina orechov. Pomáha pri detoxikácii pečene, zabraňuje anémii, je ľahko stráviteľná, obsahuje vysoké množstvo nenasýtených tukov. Je doporučovaná tiež pri ochorení sliznice, nechtov, vlasov, pomáha udržiavať zdravú pokožku, zvyšuje imunitu a zlepšuje látkovú výmenu.

brownies s pistaciovou chalvou a recept na tahini 1

Ingrediencie na 300 ml tahini

 • 200 g sezamových semienok,
 • 60 ml olivového oleja,
 • štipka morskej soli.

Návod ako postupovať

 1. Rozohrejte rúru na 170 stupňov. Na plech položte papier na pečenie a rovnomerne naň nasypte semienka.
 2. Pečte 7 minút, potom vytiahnite, dôkladne prehrabnite a pečte ďalších 7 minút. Hotové semienka majú mať zlatú farbu (pozor, veľmi ľahko sa spália).
 3. Semienka vsypte do mixéra a jednu minútu mixujte na sucho, potom postupne pridávajte olivový olej, aby sa vytvorila požadovaná konzistencia hmoty. Pridajte morskú soľ podľa chuti. Uchovávajte v chladničke 1 mesiac.

Recept na brownies s pistáciovou chalvou

Ingrediencie na brownies

 • 1 hrnček nasekaných vlašských orechov,
 • ¼ šálky nasekaných lieskových orieškov,
 • 1 šálka datli,
 • 1 stredná mrkva,
 • ¼ šálky kokosového oleja,
 • 1 lyžička vanilkového extraktu,
 • 1,5 lyžičky kakaa,
 • štipka soli.

Návod ako postupovať

 1. Všetky prísady a polovicu množstva orieškov rozmixujeme do hladkej zmesi.
 2. Akonáhle má zmes konzistenciu krémového cesta, primiešame zvyšné množstvo orieškov a zamiešame ručne.
 3. Zmes vylejeme do formy na papier na pečenie a necháme asi pol hodiny v chlade.

brownies s pistaciovou chalvou a recept na tahini 2

Ingrediencie na pistáciovú chalvu

 • ½ šálky pistácií,
 • 3 lyžice tahini,
 • 5 lyžíc medu alebo iného tekutého sladidla,
 • 1,5 lyžičky vanilkového extraktu,
 • ½ šálky kokosového mlieka,
 • ¼ šálky kokosového oleja,
 • štipka soli.

Návod ako postupovať

 1. Kým brownies odpočíva v chlade, vytvoríme si chalvu. V mixéri zmiešame všetky ingrediencie a asi polovicu množstva pistácií do hladkého krému.
 2. Z chladničky si vyberieme brownies a po celej ploche ich potrieme našim pistáciovým krémom (asi 1 cm vysoká vrstva) a navrch nasypeme nasekané pistácie a znova dáme do mrazničky asi na 1 hodinu.
 3. Na brownies s pistáciovou chalvou si určite pochutnáte ako nikdy!

brownies s pistaciovou chalvou a recept na tahini postup

Zdroje informácií a obrázkov / Brownies s pistáciovou chalvou: Dům a zahrada, Wikipedia, The Vegan Woman, Home Made, Scribbler, Telegraph

ZDIEĽAJ NA: