Zdravé recepty na brokolicovú, mrkvovú či cviklovú chlebovú placku

Máte chuť na sendvič, ale snažíte sa jesť menej pečiva? Či už myslíte na štíhlu líniu, alebo máte zdravotné problémy, zeleninový chlebík alebo placka sa stane vašou záchranou. Tenká chlebová placka nahradí tortilu i toast – jednoducho ju naplníme čímkoľvek, na čo máme práve chuť. Chlebík bez výčitiek si môžete vyrobiť s príchuťou cvikly, mrkvy alebo brokolice.

Ingrediencie na 12 kúskov:

 • 1 veľká hlava brokolice, alebo 450 g cvikly alebo 450 g mrkvy,
 • 100 g mandľovej múky alebo pomletých mandlí,
 • 4 vajíčka,
 • 1 čajová lyžička sušených byliniek podľa chuti (oregano, tymián, bazalka),
 • soľ a mleté čierne korenie podľa chuti.

Postup

 1. Rúru predhrejte na 200°C a plech vysteľte papierom na pečenie.
 2. Brokolicu pokrájajte na menšie kúsky a v mixéri ju posekajte kým nevyzerá podobne ako ryža. Použite aj svetlejší hlúbik.
 3. K brokolici pridajte mandľovú múku/mleté mandle, soľ, mleté čierne korenie a premiešajte ich rukami.
 4. V strede zmesi urobte jamku a rozbite do nej vajíčka. Potom vymiešajte pomocou vidličky cesto tak, že budete suché ingrediencie nahŕňať smerom k vajíčkam.
 5. Hotové cesto by malo byť riedkejšie ako cesto na tradičný chlieb. Preložte ho na plech a vyhlaďte rukami do všetkých rohov. Chlebík pečte v strednej časti rúry 23-25 minút, kým nie je zľahka zlatisté a pevné na dotyk.
 6. Vyberte ho z rúry a nechajte úplne vychladnúť. Potom ho otočte a opatrne z neho zlepte papier na pečenie. Pokrájajte ho na kúsky podobné bežnému chlebu a skladujte ich v chladničke. Dobrú chuť!

Extra tip

Ak nemáte po ruke mandle ani mandľovú múku a chcete ju nahradiť napríklad celozrnnou múkou, pridajte do cesta aj polievkovú lyžicu olivového oleja. Mandľová múka obsahuje pomerne veľa oleja a ten by inak v recepte chýbal.

Chlebové placky s príchuťou cvikly, mrkvy alebo brokolice

Zdroj / Brokolicová chlebová placka: youtube

ZDIEĽAJ NA: