Stavba domu ešte nikdy nebola jednoduchšia! S drevenými „tehlami“ Brikawood postavíte dom ako z lega, bez klincov a skrutiek

Stavba domu ešte nikdy nevyzerala tak jednoducho a zábavne. Francúzsky startup Catharhome vytvoril ekologické a ekonomicky výhodné drevené tehly Brikawood (z anglického brick = tehla a wood = drevo). Drevený domček nájdete v Pyrenejských vrchoch. Catharhome si stanovil cieľ vytvoriť také tehly, ktoré budú fungovať ako Lego a nebudú potrebovať lepidlo, skrutky ani klince. Nápad pripisujú inžinierovi Alainovi Romerovi, ktorý tri roky skúmal a vyvíjal nový druh tehly s pomocou Patricie Dutreuxovej. Do tohto projektu investovali 330,000 €.

Každá z tehla pozostáva z dvoch bočných strán, ktoré tvoria peknú fasádu domu a tiež vnútorné steny. Okrem toho má dve hlavné hrany s výstupkami a drážkami, ktoré sa do seba zasúvajú. Po postavení stien nemusí byť domček natieraný lepidlami, farbami ani lakmi, aby bola samotná stavba čo najjednoduchšia. Drevené tehly sa delia na základnú 50 cm dlhú tehlu, rohovú tehlu a polovičnú 25 cm dlhú tehlu. Jeden meter štvorcový stojí približne 920 – 1,000 €, pričom drevený rám na bežnú drevenicu stojí 1,600 € za meter štvorcový. Náklady sú teda menšie približne o tretinu.

Brikawood zvládla testy ľadovým dažďom, mrazmi i vysokými teplotami. Znesie aj zemetrasenia do 8,5 bodu na Richterovej škále. Navyše ide o materiál, ktorý je netoxický, jednoducho recyklovateľný a v prvom rade prírodný. Ak to máme zhrnúť jedným slovom – je to malý zázrak!

Brikawood – ekodom postavený z drevených „tehál“

Stránka spoločnosti: Facebookbrikawood-ecologie

ZDIEĽAJ NA: