V Keni objavili unikátne mláďa zebry, ktoré púta svojim vzhľadom pozornosť turistov, ale aj vedcov – je hnedé a namiesto pruhov má biele bodky

Bodkovaná zebra sa narodí iba zriedkavo a toto mláďatko z Kene si svojim vzhľadom podmanilo celý svet. Prvé fotografie sa šírili rýchlosťou blesku. Nezvyčajná zebra sa narodila v prírodnej rezervácii Maasai Mara.

Podľa slov odborníka v oblasti divoko žijúcich zvierat ide o prvý prípad „bodkovanej zebry“ v rezervácii Maasai Mara. Pravdepodobne má táto zebra melanizmus, čo je opakom albinizmu. Táto porucha nesie so sebou aj smutný fakt – podobné zebry sa v afrických národných parkoch nedožili viac ako šiestich mesiacov.

Podľa vedcov sa tvoria zebrám pásiky pretože je inhibovaná tvorba melanínu. Teda sú pravdepodobne čierne s bielymi pruhmi, a nie biele s čiernymi pruhmi. Ich pruhy však nie sú iba na okrasu. Pomáhajú im chladiť telo v afrických horúčavách a existujú aj teórie, že vďaka pruhom sa dokážu schovať pred predátormi. Napokon je známe, že vďaka dvojfarebnosti ich menej napáda nebezpečný hmyz, ktorý môže prenášať choroby.

Výnimočná zebra zatiaľ veselo pobehuje so svojím stádom, ostáva len dúfať, že sa nestane korisťou pytliakov, ktorý ju vnímajú ako výnimočnú trofej.

Bodkovaná zebra

Zdroj / Bodkovaná zebra v rezervácii Maasai Mara: boredpanda

ZDIEĽAJ NA: