Bleskozvod nevyhnutnosťou nielen počas leta

Búrková sezóna sa už naplno rozbehla a okrem nebeského divadla prináša aj riziká v podobe silných bleskov. V lete je ešte viac na stole téma bleskozvodov, ktoré sú absolútnou nevyhnutnosťou na akejkoľvek stavbe. Ide tu o život a zdravie, a v takýchto diskusiách neexistuje priestor na kompromis či zľahčovanie.

Bez bleskozvodu ani na chvíľu

Je potrebné si uvedomiť, že bleskozvody sú nevyhnutné aj na rodinné domy či chaty. Nikdy neviete, čo sa môže stať a aká búrka môže prísť, a je maximálne nezodpovedné a život ohrozujúce, ak niekto užíva dom či chatu bez ochrany pred bleskami. Rovnako je témou inštalácia bleskozvodu. Odporúčame ju určite zveriť do rúk profesionálom s potrebnými skúsenosťami, a neinštalovať ochranu pred bleskami svojpomocne.

Ako bleskozvod funguje?

Účelom bleskozvodu je pochopiteľne ochrana pred vznietením či iným poškodením budovy, ktoré môže vyplynúť zo zásahu bleskom. Konštrukcia funguje tak, že zvedie elektrický výboj až do zeme. Pri výbere materiálu na bleskozvod je dobré vedieť, že sa skladá z dvoch častí – vzdušnejzemnej. Vzdušnú tvoria lanká/pásoviny, zvodové tyče, drôty a doplňujúce ochranné prvky. Zemnú zase uzemňovacia tyč, kábel a ochranné prvky. Ďalším dôležitým bodom je krabica na bleskozvod, ktorá tiež nesmie chýbať v jeho konštrukcii.

Ako vybrať krabicu na bleskozvod?

Krabica na bleskozvod je predstavuje spoľahlivé umiestnenie kontrolnej svorky bleskozvodu. Pri jej výbere je dôležité zvážiť typ materiálu, aby bol dostatočne odolný pred vplyvmi počasia či UV žiarením. Ďalej je kľúčový spôsob, akým krabicu osadíte do oporného bodu či steny. Pri tejto otázke poslúži údaj o hĺbke krabice, čiže o tom, pokiaľ ju môžete zapustiť do steny, resp. omietky. Všetko je to na konci o súhrne kvalitných materiálov a profesionálnej montáže, aby bleskozvod naplno plnil, to čo má – čiže chránil vás a váš majetok pred poškodeniami či ohňom, spôsobeným po výboji blesku.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov