Bezpečné schody – bezpečnosť nadovšetko

Ľudia sa môžu na nich pošmyknúť v zima aj v lete, či sú vnútri alebo vonku. Niekedy však také „pošmyknutie“ dokáže spôsobiť veľký úraz. Stačí mokrá podrážka, zničené protišmykové pásiky a samozrejme v exteriéroch sneh, námraza alebo dážď a nešťastie je na svete.  Majiteľ nehnuteľnosti alebo zamestnávateľ je povinný predísť úrazu a zabezpečiť aj schody tak, aby sa jeho riziko minimalizovalo čo najviac.

Odporúčané opatrenia proti pošmyknutiu na schodoch 

V prvom rade je potrebné odstrániť nečistoty, ktoré môžu úraz na schodoch spôsobiť. Je dôležité ich udržiavať v bezchybnom stave. Pokiaľ je však na nich nejaké poškodenie, je potrebné na to dostatočne ľudí upozorniť a viditeľne označiť poškodené miesto.

Osoby, ktoré ich udržiavajú v čistote, musia byť oboznámení o vhodných čistiacich prostriedkoch, ktoré nespôsobia pošmyknutie.

V exteriéry je potrebné zabezpečiť ochranu proti tvorbe ľadu alebo udupanému snehu. Počas letných daždivých dní je dôležité dbať na dobré odvádzanie vody, ktorá bude stekať mimo schody.

Pri dodržaní bezpečnosti je podstatný aj materiál, z ktorého sa povrch schodov vyrobí. Je dobré sa vyhýbať hladkým a lesklým materiálom a použiť skôr drsné a dobre čistiteľné povrchy.

Najjednoduchším a zároveň aj bezpečným opatrením sú protišmykové rohože, podložky alebo koberce, ktoré sa dajú ľahko vymeniť, dobre na povrchu schodov priliehajú, sú samočistiace a nie sú finančne náročné.

Výber vhodných protišmykových rohoží, podložiek  a kobercov na schody

Samozrejme, ako už bolo spomínané, je potrebné, aby spodná strana dobre priliehala na povrchu schodiska. Tiež je dôležité, či majú byť rohože na schodoch v exteriéry alebo interiéry.

V exteriéry sa odporúčajú rohože, ktoré majú dlhšie a hrubšie vlákna. Jednak je to kvôli bezpečnosti a tiež sa tak z podrážky lepšie dostanú nečistoty. Pre tieto účely sa v exteriéroch používajú aj gumové protišmykové podložky, ktoré majú diery alebo výčnelky. Gumené podložky sa môžu používať aj vo fabrikách či skladoch, kde býva veľké znečistenie podlahy, pretože sú vďačné na údržbu.

V kanceláriách alebo v predajniach je vhodné použiť protišmykové koberce. Jednak vyzerajú viac esteticky a jednak sa v týchto interiéroch až tak neznečisťujú a neničia.

Pokiaľ sa schody nachádzajú v interiéry hneď pri vstupe, je vhodné použiť textilné koberce či rohože, pretože lepšie absorbujú vlhkosť a sú odolnejšie.

Pri výbere správnych protišmykových rohoží, podložiek či kobercov je dôležitý použitý materiál, kvalita a náročnosť na údržbu. Predajca by mal byť ochotný sa prispôsobiť individuálnym požiadavkám zákazníka, pretože každý interiér alebo exteriér má iné využite, iné rozmery a iné riziká, ktoré ohrozujú bezpečnosť na schodoch.

Pokiaľ chcete mať stále čisté a bezpečné rohože na vašich schodoch bez toho, aby ste sa o ne museli neustále starať, môžete využiť naše služby a my vám zabezpečíme rohože podľa vašich prianí a celkový servis s ich údržbou. Stačí si len vybrať.

ZDIEĽAJ NA:

Zapojte sa do diskusie. Vaše názory sú vítane!

komentárov